Купот на УЕФА во сезоната 1982-1983 било 12-тото издание на Купот на УЕФА. Победник бил белгискиот клуб Андерлехт кој со вкупен резултат 2-1 бил подобар во финалето од португалската Бенфика.

Куп на УЕФА 1982-1983
Натпреварување Куп на УЕФА
Спорт Фудбал
Издание 12-то
Организатор УЕФА
Период од: 15 септември 1982
до: 18 мај 1983
Учесници 64
Нации 31
Резултати
Шампион Андерлехт Андерлехт
(1. титула)
Финалист Бенфика Бенфика
Полуфиналисти Бохемианс 1905 Бохемианс 1905
Университатеја Крајова Университатеја Крајова
Статистика
Најдобар стрелец Југославија Зоран Филиповиќ (8)
Одиграни натпревари 126
Постигнати голови 352 (2,79 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
1981–1982 1993–1984

Прво коло уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Кајзерслаутерн   6 - 0   Трабзонспор 3 - 0 3 - 0
Рома   4 - 3   Ипсвич Таун 3 - 0 1 - 3
АЕК Атина   0 - 6   Келн 0 - 1 0 - 5
Сент Етјен   4 - 1   Татабања 4 - 1 0 - 0
Борусија Дортмунд   0 - 2   Ренџерс 0 - 0 0 - 2
Данди Јунајтед   3 - 1   ПСВ 1 - 1 2 - 0
Утрехт   0 - 3   Порто 0 - 1 0 - 2
Бохемианс   7 - 1   Адмира Вакер 5 - 0 2 - 1
Карл Цајс Јена   3 - 6   Бордо 3 - 1 0 - 5
Динамо Тбилси   2 - 2   Наполи 2 - 1 0 - 1
Прогрес Нидеркорн   0 - 4   Сервет 0 - 1 0 - 3
Спартак Москва   8 - 4   Арсенал 3 - 2 5 - 2
Университатеја Крајова   3 - 2   Фјорентина 3 - 1 0 - 1
Форвертс Франкфурт   3 - 3   Вердер Бремен 1 - 3 2 - 0
Ференцварош   3 - 2   Атлетик Билбао 2 - 1 1 - 1
Гленторан   1 - 4   Баник Острава 1 - 3 0 - 1
ГАК   1 - 4   Корвинул Хунедоара 1 - 1 0 - 3
Харлем   5 - 4   Гент 2 - 1 3 - 3
Фрам Рејкјавик   0 - 7   Шамрок Роверс 0 - 3 0 - 4
Лингби   3 - 4   Браге 1 - 2 2 - 2
Манчестер Јунајтед   1 - 2   Валенсија 0 - 0 1 - 2
ПАОК   2 - 2   Сошо 1 - 0 1 - 2 (прод.)
Пезопорикос Ларнака   2 - 3   Цирих 2 - 2 0 - 1
Славија Софија   4 - 6   Сараево 2 - 2 2 - 4
Андерлехт   6 - 1   Копарит Куопио 3 - 0 3 - 1
Севиља   6 - 1   Левски Софија 3 - 1 3 - 0
Бенфика   4 - 2   Бетис 2 - 1 2 - 1
Шљонск Вроцлав   3 - 2   Динамо Москва 2 - 2 1 - 0
Саутхемптон   2 - 2   Норчепинг 2 - 2 0 - 0
Стал Мелец   1 - 1   Локерен 1 - 1 0 - 0
Викинг   3 - 3   Локомотива Лајпциг 1 - 0 2 - 3
Зурик   1 - 8   Хајдук Сплит 1 - 4 0 - 4

Второ коло уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Рома   1 - 1   Норчепинг 1 - 0 0 - 1 (4-2 пен.)
Сент Етјен   0 - 4   Бохемианс 0 - 0 0 - 4
Корвинул Хунедоара   4 - 8   Сараево 4 - 4 0 - 4
Спартак Москва   5 - 1   Харлем 2 - 0 3 - 1
Ференцварош   1 - 2   Цирих 1 - 1 0 - 1
Хајдук Сплит   4 - 5   Бордо 4 - 1 0 - 4
Наполи   1 - 4   Кајзерслаутерн 1 - 2 0 - 2
ПАОК   2 - 4   Севиља 2 - 0 0 - 4
Андерлехт   6 - 3   Порто 4 - 0 2 - 3
Ренџерс   2 - 6   Келн 2 - 1 0 - 5
Шамрок Роверс   0 - 5   Университатеја Крајова 0 - 2 0 - 3
Бенфика   4 - 1   Локерен 2 - 0 2 - 1
Шљонск Вроцлав   1 - 7   Сервет 0 - 2 1 - 5
Валенсија   1 - 0   Баник Острава 1 - 0 0 - 0
Викинг   1 - 3   Данди Јунајтед 1 - 3 0 - 0
Вердер Бремен   8 - 2   Браге 2 - 0 6 - 2

Осминафинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Келн   1 - 2   Рома 1 - 0 0 - 2
Данди Јунајтед   3 - 2   Вердер Бремен 2 - 1 1 - 1
Бордо   1 - 2   Университатеја Крајова 1 - 0 0 - 2 (прод.)
Спартак Москва   0 - 2   Валенсија 0 - 0 0 - 2
Цирих   1 - 5   Бенфика 1 - 1 0 - 4
Андерлехт   6 - 2   Сараево 6 - 1 0 - 1
Сервет   3 - 4   Бохемианс 2 - 2 1 - 2
Севиља   1 - 4   Кајзерслаутерн 1 - 0 0 - 4

Четвртфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Кајзерслаутерн   3 - 3   Университатеја Крајова 3 - 2 0 - 1
Рома   2 - 3   Бенфика 1 - 2 1 - 1
Бохемианс   1 - 0   Данди Јунајтед 1 - 0 0 - 0
Валенсија   2 - 5   Андерлехт 1 - 2 1 - 3

Полуфинале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Бохемианс   1 - 4   Андерлехт 0 - 1 1 - 3
Бенфика   1 - 1   Университатеја Крајова 0 - 0 1 - 1

Финале уреди

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Андерлехт   2 - 1   Бенфика 1 - 0 1 - 1

Прв натпрвар уреди

4 мај 1983
20:00
Андерлехт   1–0   Бенфика Хејсел, Брисел
Гледачи: 52,694
Судија:   Богдан Дочев
Бриле   30'

Втор натпревар уреди

18 мај 1983
21:00
Бенфика   1–1   Андерлехт Стадион Луж, Лисабон
Гледачи: 80,000
Судија:   Чарлс Корвер
Шеу   32' Лосано   38'

Андерлехт победил со вкупен резултат 2-1.

Екипа победник уреди

Победник на Купот на УЕФА 1982-1983
 
  Андерлехт
1. титула

Список на стрелци уреди

Гол Играч Клуб
8   Зоран Филиповиќ   Бенфика
7   Ервин Ванденберг   Андерлехт
6   Ален Жирес   Бордо
5   Хусреф Мусемиќ   Сараево
5   Кенет Бриле   Андерлехт
5   Клаус Алофс   Келн
5   Норберт Мајер   Вердер Бремен
5   Мишел Декастел   Сервет
5   Ханс-Петер Бригел   Кајзерслаутерн
5   Тамањини Нене   Бенфика

Надворешни врски уреди