ПФК Левски (Софија)

Левски е бугарски фудбалски клуб од Софија, Бугарија. Основан е на 24 мај 1914 година од група на млади студенти и името го добил по бугарскиот револуционер и национален херој Васил Левски. Тимот се натпреварува во првата бугарска фудбалска лига од 1921., а никогаш не бил пласиран под 6-тото место. Левски станал шампион на Бугарија 26 пати, а покрај тоа освоил и 25 национални купови и три Супер купа на Бугарија. Најголем соперник на Левски му е градскиот противник, тимот на ЦСКА Софија, со кој го игра бугрското дерби познато и под името вечно дерби.

Левски Софија
Целосно имеПФК Левски Софија (ПФК Левски София)
ПрекариСините
Основан24 мај 1914
СтадионГеорги Аспарухов Стадион
(Капацитет: 29,200)
ПретседателБугаријаТодор Батков
МенаџерБугаријаНиколај Костов
ЛигаА група
2018/193-ри
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Димитар Илиев
2   ОД Дастли Мулдер
3   СР Сержињо Грин
4   ОД Срефан Станчев
5   ОД Иво Иванов
6   ОД Орлин Старокин
7   СР Даниел Димов
8   СР Тони Калво
10   СР Христо Јовов
11   СР Симеон Рајков
12   НП Хозе Жуниор
14   СР Радослав Цонев
16   СР Кристовао Рамос
Бр. Позиција Играч
17   НП Даниел Младенов
18   СР Борислав Цонев
19   НП Иван Цветков
20   НП Александар Башлив
22   СР Дарко Тасевски
23   ГМ Пламен Илиев
24   ГМ Божидар Митрев
25   ОД Сулејман Диамоутен
26   ОД Христо Попадиин
28   ОД Нуно Пинто
30   НП Антонио Вутов
45   СР Владимир Гаџев (к.)
55   ОД Јордан Милиев

ТитулиУреди

 А група

Шампиони (26)  : 1933, 1937, 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1953, 1965, 1968, 1970, 1974, 1977, 1979, 1984, 1985, 1988, 1993, 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2006, 2007, 2009

Второ место (30): 1925, 1929, 1940, 1943, 1948, 1956, 1958, 1960, 1961, 1964, 1966, 1969, 1971, 1972, 1975, 1976, 1981, 1982, 1983, 1987, 1989, 1992, 1996, 1998, 1999, 2003, 2004, 2005, 2008, 2011

  Куп на Бугарија

Шампиони (25)  : 1942, 1946, 1947, 1949, 1950, 1956, 1957, 1959, 1967, 1970, 1971, 1976, 1977, 1979, 1984, 1986, 1991, 1992, 1994, 1998, 2000, 2002, 2003, 2005, 2007

Финалист (9)  : 1953, 1965, 1969, 1974, 1985, 1987, 1988, 1996, 1997

  Суперкуп на Бугарија

Шампион (3)  : 2005, 2007, 2009

Надворешни врскиУреди