Отвори го главното мени

Зоран Филиповиќ (српска кирилица: Зоран Филиповић; роден на 6 февруари 1953 година) е црногорски фудбалски тренер и поранешен играч, кој играл на позицијата напаѓач.

Зоран Филиповиќ
Filipovic y (18).jpg
Лични податоци
Полно име Зоран Филиповиќ
Роден на 6 февруари 1953 (1953-02-06) (66 г.)
Роден во Титоград, СФР Југославија
Држава Социјалистичка Федеративна Република Југославија СФР Југославија и Федерална Република Југославија Југославија
 Србија и Црна Гора (од 2003)
 Црна Гора (од 2006)
Висина 1.83 м (6 ст 0 ин)
Играчки податоци
Позиција Напаѓач
Сегашен клуб Србија Србија (асистент)
Младинска кариера
Будуќност Будуќност
1967–1970 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1970–1980 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 212 (88)
1980–1981 Клуб Бриж Клуб Бриж 21 (8)
1981–1984 Бенфика Бенфика 56 (26)
1984–1986 Боавишта Боавишта 49 (15)
Total 338 (137)
Репрезентација
1969–1970 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија U20 6 (3)
1972–1973 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 21 2 (1)
1971–1977 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 13 (2)
Раководител на екипите
1986–1988 Боавишта Боавишта (асистент)
1988–1993 Салгеирош Салгеирош
1993–1994 Беира-Мар Беира-Мар
1994–1996 Бенфика Бенфика (асистент)
1995 Бенфика Бенфика (привремен)
1997 Боавишта Боавишта
1997–1998 Федерална Република Југославија Југославија (асистент)
1998 Гимараеш Виторија Гимараеш
1999 Сампдорија Сампдорија (асистент)
1999–2000 Федерална Република Југославија Југославија (асистент)
2000 Паниониос Паниониос
2001–2003 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
2003–2004 Ал Шааб Ал Шааб
2007–2010 Црна Гора Црна Гора
2010 Чахлаул Чахлаул
2010–2011 Голден Ароус Голден Ароус
2011–2012 Атирау Атирау
2016– Србија Србија (асистент)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Најдобро е познат по неговите настапи во Црвена Ѕвезда од Белград и Бенфика од Лисабон.

ТитулиУреди

ИграчУреди

  Црвена ЅвездаУреди

  БенфикаУреди

ТренерУреди

  Црвена ЅвездаУреди

Надворешни врскиУреди