ХНК Хајдук Сплит

ХНК Хајдук Сплит (хрватски: Hrvatski nogometni klub Hajduk Split) e фудбалски клуб од Сплит, Хрватска. Тоа е најпопуларната спортска екипа во Сплит и една од најпопуларните во Хрватска. Клубот е основан во февруари 1911 во Прага од страна на студенти од Сплит. Во 2011 година Хајдук го одбележил 100-годишното постоење на клубот со голема прослава.

Хајдук Сплит
HNK Hajduk Split.png
Целосно имеХНК Хајдук Сплит
ДржаваХрватска Хрватска
ПрекарБили (Бели)
Мајстори с мора (Мајстори од морето)
Основан13 февруари 1911
СтадионСтадион Пољуд
Капацитет35.000
ПретседателХрватска Иван Кос
Лига1. ХНЛ
2021–222. (Прва ХНЛ)
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Во својата историја има освоено 17 државни првенства и 14 купови, a најголеми европски успеси му се трите четвртфиналиња во Шампионската лига и по едно полуфинале во УЕФА Купот и Купот на Победниците на Куповите.

Најлут противник на тимот е Динамо Загреб, со кој го игра популарното Вечно дерби. Меѓу другото овие два тима биле шампиони во 19 од вкупно 20-те одиграни првенства на Хрватска (Динамо 13 пати бил првак, Хајдук 6). Својте домашни натпревари Хајдук ги игра на стадионот Пољуд. Традиционално клубот најголема поддршка има во Далмација, но голем број на навивачи има и во останатите делови на Хрватска и во странство. Најголемата навивачка група, основана 1950 година, го носи името Торцида.

ИграчиУреди

Моментален составУреди

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Данте Стипица
3   ОД Јосип Квесиќ
5   ОД Лоренцо Шимиќ
6   СР Џеферсон
8   СР Никола Влашиќ
9   НП Марко Футач
11   НП Френк Охандза
13   ГМ Иво Грбиќ
14   СР Тончи Мујан
15   СР Игњацио Магањто
16   НП Иван Мастелиќ
17   СР Јосип Јурановиќ
18   СР Звонимир Кожуљ
19   СР Хамза Бари
20   СР Ентони Калик
Бр. Позиција Играч
22   НП Саид Ахмед Саид
23   ОД Зоран Нижиќ
24   ОД Марко Пејиќ
26   СР Тома Башиќ
27   ОД Хисен Мемола
28   СР Марко Бенцун
30   СР Јосип Башиќ
32   СР Фран Тудор
34   ОД Ардијан Исмајли
44   ОД Марко Чосиќ
50   СР Анте Ерцег
88   СР Фране Војковиќ
89   НП Борис Рапаиќ
90   СР Савас Генцоглу
91   ГМ Ловре Калиниќ (капитен)

ТитулиУреди

Првак на Југославија (7) : 1950., 1952., 1954/55., 1970/71., 1973/74., 1974/75., 1978/79.

Првак на Хрватска (6) : 1992., 1993./94., 1994./95., 2000./01., 2003./04. и 2004./05.

Хрватски Фудбалски Куп (7) : 1992./93., 1994./95., 1999./00., 2002./03., 2009./10., 2012./13., 2021./22.

Хрватски Фудбалски Суперкуп (6) : 1992., 1992/93., 1993/94., 1994/95., 2003/04., 2004/05.

Надворешни врскиУреди