Куп на Македонија во кошарка 2010

Купот на Македонија 2010 - 18. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во Спортската сала Виница во Виница. Турнирот бил во организација на КФМ. Победничкиот пехар, кој бил преоден, бил доделен од страна на дневниот весник „Вечер“ како покровител на турнирот. Во ова издание првак бил Фени Индустри.

Куп на Македонија 2010
Детали за турнирот
Датум(и)26-27 март
ГрадВиница
СалаСпортска сала Виница
Број на екипи4
ПрвакФени Индустри (2. титула)
ВицепрвакТорус (1. финале)
ПолуфиналистиВардар Осигурување
Овче Поле
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Ефтим Богоев (Фени Индустри)
2009
2011

Место на одржување

уреди
Виница
Спортска сала Виница
Капацитет: 1,000
 

Квалификации

уреди

Осминафинале

уреди

1.натпревар

9 јануари 2010 Извештај Вардар 2000 79, МЗТ Аеродром 86    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 21-24, 13-26, 30-20, 15-16
Пое: Ф. Конзулов 16
Ско: А. Штерјов 10
Дод: Д. Петрушев 5
Пое: В. Георгиевски 19
Ско: В. Вукадиновиќ 9
Дод: И. Трајковски 6
10 јануари 2010 Извештај Ултимејт Баскет 82, Плејмејкер Кубус 82    Спортска сала Тутунски Комбинат, Прилеп
Четвртини: 23-23, 21-21, 17-17, 21-21
Пое: П. Апцев 19
Ско: С. Јанески 6
Дод: С. Јанески 6
Пое: Н. Зивчевиќ 30
Ско: Б. Кол 13
Дод: Г. Кириџиевски 2

2.натпревар

13 јануари 2010 Извештај МЗТ Аеродром 75, Вардар 2000 63    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 21-19, 19-9, 15-19, 20-16
Пое: Н. Станковиќ 15
Ско: В. Вукадиновиќ 9
Дод: И. Трајковски 4
Пое: И. Димчевски 33
Ско: И. Димчевски, А. Штерјов 9
Дод: повеќемина-5 1
  • Вкупен резултат МЗТ Аеродром - Вардар 2000 161:142
13 јануари 2010 Извештај Плејмејкер Кубус 86, Ултимејт Баскет 84    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 26-15, 16-25, 16-15, 28-29
Пое: Б. Кол 24
Ско: Б. Кол 15
Дод: Г. Кириџиевски, Б. Кол 5
Пое: Д. Калов 20
Ско: Д. Калов 11
Дод: А. Николов 4
  • Вкупен резултат Плејмејкер Кубус - Ултимејт Баскет 168:166

Четвртфинале

уреди

1.натпревар

20 јануари 2010 Извештај МЗТ Аеродром 72, Вардар Осигурување 88    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 21–26, 15–25, 10–19, 26–18
Пое: В. Георгиевски, Н. Станковиќ 22
Ско: В. Георгиевски 11
Дод: В. Георгиевски 4
Пое: Д. Стојановски 21
Ско: Т. Симиќ 8
Дод: Д. Стојановски 4
20 јануари 2010 Извештај Торус 102, Пелистер 48    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 30-17, 26-10, 28-6, 18-15
Пое: Н. Караколев 26
Ско: З. Миловиќ 14
Дод: З. Миловиќ 10
Пое: К. Крстевски 16
Ско: К. Крстевски 9
Дод: Ј. Ќурчиев 2
21 јануари 2010 Извештај Овче Поле 88, Работнички 74    Спортска сала Цар Самоил, Свети Николе
Четвртини: 22-14, 16-14, 24-23, 26-23
Пое: Н. Ристиќ 25
Ско: Н. Ристиќ 10
Дод: М. Младеновиќ 8
Пое: Б. Јанев 24
Ско: Б. Јанев 10
Дод: повеќемина-3 3
21 јануари 2010 Извештај Плејмејкер Кубус 76, Фени Индустри 99    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 20-23, 13-37, 23-16, 20-23
Пое: Б. Кол 29
Ско: Б. Кол 10
Дод: Н. Сталингс 4
Пое: Д. Соколов 18
Ско: Д. Кнежевиќ 10
Дод: Д. Соколов, В. Поповиќ 5

2.натпревар

23 јануари 2010 Извештај Вардар Осигурување 80, МЗТ Аеродром 61    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Четвртини: 20–13, 20–12, 25–15, 15–21
Пое: К. Николовски 18
Ско: К. Николовски 9
Дод: А. Костоски, Т. Грнчаров 4
Пое: В. Георгиевски 26
Ско: В. Георгиевски, Ѓ. Талевски 8
Дод: Ѓ. Талевски 3
  • Вкупен резултат Вардар Осигурување - МЗТ Аеродром 168:133
23 јануари 2010 Извештај Пелистер 66, Торус 99    Спортска сала Младост, Битола
Четвртини: 26-21, 11-38, 15-18, 14-22
Пое: Ј. Ќурчиев 21
Ско: Ј. Ќурчиев 6
Дод: М. Јанкуловски 3
Пое: И. Атанасовски 26
Ско: З. Миловиќ, А. Опачиќ 8
Дод: И. Атанасовски 5
  • Вкупен резултат Торус - Пелистер 201:114
24 јануари 2010 Работнички 68, Овче Поле 70    Спортска сала Градски Парк, Скопје
  • Вкупен резултат Овче Поле - Работнички 158:142
24 јануари 2010 Извештај Фени Индустри 94, Плејмејкер Кубус 92    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 20-29, 17-15, 24-25, 33-23
Пое: Д. Соколов 19
Ско: Д. Кнежевиќ 8
Дод: Џ. Лајф 4
Пое: Н. Зивчевиќ 22
Ско: Б. Кол 12
Дод: Н. Сталингс 4
  • Вкупен резултат Фени Индустри - Плејмејкер Кубус 193:168

Завршен турнир

уреди

Полуфинале

уреди
26 март 2010 Извештај Торус 66, Овче Поле 58    Спортска сала Виница, Виница
Четвртини: 17–14, 14–18, 12–12, 23–14
Пое: Д. Караџовски 20
Ско: И. Тадиќ, М. Јанески 8
Дод: Д. Караџовски 5
Пое: Н. Ристиќ 23
Ско: А. Хелд 15
Дод: повеќемина-3 3
26 март 2010 Извештај Вардар Осигурување 77, Фени Индустри 87    Спортска сала Виница, Виница
Четвртини: 19–18, 18–19, 22–23, 18–27
Пое: П. Блажевски 30
Ско: Д. Стојановски 8
Дод: Т. Симиќ, Т. Грнчаров 4
Пое: Г. Самарџиев 19
Ско: Б. Трајковски 8
Дод: Г. Самарџиев 4

Финале

уреди
27 март 2010 Извештај Торус 67, Фени Индустри 81    Спортска сала Виница, Виница
Четвртини: 21–15, 16–20, 16–18, 14–28
Пое: А. Опачиќ 19
Ско: А. Опачиќ 11
Дод: Д. Караџовски 4
Пое: Е. Богоев 16
Ско: Б. Трајковски 11
Дод: Г. Самарџиев 6

Победнички состав

уреди

број име позиција државјанство
4 Ефтим Богоев Разигрувач   Македонија
5 Влатко Неделков   Македонија
6 Дарко Соколов Бек   Македонија
7 Владимир Брчков Крилен центар   Македонија
8 Џејмс Лајф Бек /
Крило
  САД
10 Владимир Поповиќ Бек   Србија
11 Душан Кнежевиќ Центар   Србија
12 Бојан Трајковски Крилен центар
/ Центар
  Македонија
13 Бошко Јововиќ Крилен центар   Србија
14 Слободан Михајловски Крилен центар   Македонија
15 Горан Самарџиев (К) Разигрувач   Македонија
21 Атанас Манев   Македонија
Марјан Ѓуров Крило   Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2010
 
Фени Индустри 2. титула

Главен тренер

Признанија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. МВП за инает на противничките тренери Архивирано на 31 март 2010 г. novamakedonija.com.mk 29 март 2010

Надворешни врски

уреди