Куп на Македонија во кошарка 2011

Купот на Македонија 2011 - 19. издание на Купот на Македонија во кошарка. Завршниот турнир се одиграл во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје во организација на Мега Спoрт - Скопје во соработка со Спалдинг - Словенија. Во ова издание првак бил Работнички.

Куп на Македонија 2011
Детали за турнирот
Датум(и)26 - 27 март
ГрадСкопје
СалаБорис Трајковски
Број на екипи4
ПрвакРаботнички (8. титула)
ВицепрвакМЗТ Аеродром (8. финале)
ПолуфиналистиФени Индустри
Торус
Одиграни натпревари3
Најкорисен играчМакедонија Перо Блажевски (Работнички)
2010
2012

Место на одржување уреди

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 8,000
 

Квалификации уреди

Осминафинале уреди

Овче Поле против Вардар уреди

12 јануари
2011
Извештај Вардар 69, Овче Поле 76    СРЦ Кале, Скопје
Четвртини: 14-18, 19-21, 18-25, 18-12
Пое: Д. Радуловиќ 25
Ско: А. Штерјов 13
Дод: А. Штерјов 4
Пое: Б. Билбија 18
Ско: Н. Јелесијевиќ 14
Дод: Н. Јелесијевиќ 7
15 јануари
2011
Извештај Овче Поле 90, Вардар 56    Спортска сала Цар Самоил, Свети Николе
Четвртини: 19-13, 12-9, 25-12, 34-22
Пое: Д. Савовиќ 25
Ско: Н. Јелесијевиќ 13
Дод: В. Филиповиќ, Д. Савовиќ 6
Пое: Ф. Кралевски 16
Ско: А. Штерјов 10
Дод: В. Петровски 3
Овче Поле го освоил двомечот со 166:125

Лирија против Пелистер уреди

Пелистер vs. Лирија   
Пелистер се откажал од натпреварувањето

Куманово 2009 против Ултимејт Баскет уреди

Ултимејт Баскет vs. Куманово 2009   
Ултимејт Баскет се откажал од натпреварувањето

Четвртфинале уреди

Фени Индустри против Куманово 2009 уреди

18 јануари
2011
Извештај Куманово 2009 64, Фени Индустри 91    Спортска сала Куманово, Куманово
Четвртини: 15–20, 11–17, 20–27, 18–27
Пое: Д. Станимировиќ 18
Ско: К. Маневиќ 5
Дод: Д. Калов 2
Пое: В. Стојановски 18
Ско: В. Стојановски 9
Дод: Г. Самарџиев 3
21 јануари
2011
Извештај Фени Индустри 107, Куманово 2009 69    Спортска сала Јасмин, Кавадарци
Четвртини: 25–20, 29–25, 29–14, 24–10
Пое: В. Стојановски 19
Ско: повеќемина-3 5
Дод: Г. Самарџиев 10
Пое: Д. Матиќ 23
Ско: Д. Калов 10
Дод: И. Вукотиќ, Д. Микиќ 3
Фени Индустри го освоил двомечот со 198:133

МЗТ Аеродром против Лирија уреди

19 јануари
2011
Извештај Лирија 74, МЗТ Аеродром 83    Училишна сала „Дитурија“, Скопје
Четвртини: 21-18, 17-18, 18-26, 18-21
Пое: К. Павловски 20
Ско: К. Павловски 11
Дод: М. Рејнерио Солер 4
Пое: К. Николовски, Ѓ. Талевски 15
Ско: К. Николовски 9
Дод: Ј. Петровски 6
23 јануари
2011
Извештај МЗТ Аеродром 78, Лирија 67    Спортска сала Јане Сандански, Скопје
Четвртини: 32-10, 12-22, 16-14, 18-21
Пое: В. Георгиевски 18
Ско: Ј. Петровски 7
Дод: Ј. Петровски 8
Пое: К. Морбан 15
Ско: К. Павловски 14
Дод: К. Морбан 7
МЗТ Аеродром го освоил двомечот со 161:141

Работнички против Овче Поле уреди

19 јануари
2011
Извештај Овче Поле 61, Работнички 89    Спортска сала Цар Самоил, Свети Николе
Четвртини: 13-20, 19-23, 8-23, 21-23
Пое: В. Филиповиќ 18
Ско: Ј. Дашиќ 7
Дод: В. Филиповиќ 4
Пое: Д. Мираковски 17
Ско: Т. Симиќ 10
Дод: Д. Мираковски 10
23 јануари
2011
Извештај Работнички 83, Овче Поле 73    Спортска сала Градски Парк, Скопје
Четвртини: 21-14, 25-18, 17-24, 20-17
Пое: А. Димитровски 24
Ско: Т. Симиќ 6
Дод: Е. Хаџибулиќ 5
Пое: В. Филиповиќ 23
Ско: Б. Билбија 13
Дод: В. Филиповиќ 4
Работнички го освоил двомечот со 172:134

Торус против АБА Струмица уреди

23 јануари
2011
Извештај АБА Струмица 62, Торус 60    Спортска сала Парк, Струмица
Четвртини: 16-18, 9-16, 19-9, 18-17
Пое: Џ. Босвел 18
Ско: С. Хаџивасилев 12
Дод: П. Цветков, Џ. Босвел 4
Пое: Н. Караколев 18
Ско: Б. Трајковски 11
Дод: И. Димчевски 2
26 јануари
2011
Извештај Торус 88, АБА Струмица 74    Училишна сала Независна Македонија, Скопје
Четвртини: 20-20, 25-15, 19-23, 24-16
Пое: Н. Јелесијевиќ 17
Ско: Б. Трајковски 13
Дод: А. Костоски, Н. Јелесијевиќ 5
Пое: С. Хаџивасилев 23
Ско: С. Хаџивасилев, Д. Вегов 7
Дод: П. Цветков 5
Работнички го освоил двомечот со 148:136

Завршен турнир уреди

Полуфинале уреди

26 март
2011
Извештај МЗТ Аеродром 89, Торус 82    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје А1
Четвртини: 19–13, 28–16, 28–29, 14–24
Пое: Ј. Петровски 18
Ско: Н. Зивчевиќ 8
Дод: П. Наумоски 6
Пое: Б. Трајковски 24
Ско: Н. Јелесијевиќ 12
Дод: А. Костоски 8
26 март
2011
Извештај Работнички 95, Фени Индустри 89 Пдж  Спортски центар Борис Трајковски, Скопје А1
Четвртини: 21–28, 13–18, 22–13, 23–20, Пдж: 16-10
Пое: Д. Мираковски 37
Ско: П. Блажевски 8
Дод: Д. Мираковски 4
Пое: Д. Тасовски 16
Ско: С. Михајловски 10
Дод: Џ. Фрај 5

Финале уреди

27 март
2011
Извештај[1][1] МЗТ Аеродром 69, Работнички 74    Спортски центар Борис Трајковски, Скопје
Гледачи: 6,000
Судии: Игор Митревски, Александар Милојевиќ, Зоран Златевски
А1
Четвртини: 16–18, 20–24, 18–15, 15–17
Пое: М. Пуповиќ 15
Ско: З. Гоцевски 12
Дод: З. Гоцевски, С. Аврамовски 2
Пое: П. Блажевски 22
Ско: П. Блажевски 7
Дод: Д. Мираковски 5

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
5 Димитар Мираковски Разигрувач   Македонија
6 Ненад Дилберовски Бек /
Крилен центар
  Македонија
8 Тони Симиќ (К) Центар   Македонија
9 Ненад Станков Центар   Македонија
11 Ефтим Богоев Разигрувач   Македонија
12 Срѓан Божиќ Бек   Србија
13 Иван Саздов Бек   Македонија
14 Перо Блажевски Крило   Македонија
17 Енес Хаџибулиќ Бек   Македонија
19 Гери Вер Крилен центар
/ Центар
  САД
21 Марко Симоновски Крило   Македонија
Александар Димитровски Бек   Македонија

Победник во
Купот на Македонија 2011
 
Работнички 8. титула

Главен тренер

Признанија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. А1 (3 април 2020). „RABOTNICKI - MZT (FINALE KUP 2011)“. канал Stari Natprevari на Youtube. Посетено на 4 април 2020.
  2. Осма куп-титула за Работнички Архивирано на 10 мај 2012 г. novamakedonija.com.mk 29 март 2011

Надворешни врски уреди