Коњари — село во Општина Дебар, во околината на градот Дебар.

Коњари
Коњари is located in Македонија
Коњари
Местоположба на Коњари во Македонија
Координати 41°31′23″N 20°28′51″E / 41.52306° N; 20.48083° E / 41.52306; 20.48083Координати: 41°31′23″N 20°28′51″E / 41.52306° N; 20.48083° E / 41.52306; 20.48083
Општина Grb-debar.jpg Дебар
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 08020
Надм. вис. 606 м
Коњари на општинската карта
Коњари во Општина Дебар.svg

Атарот на Коњари во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во областа Горен Дебар во Западна Македонија. Селото е во Дебарското Поле.

ИсториjaУреди

Во XIX век селото било населено со турско население[1]. По иселувањето на Турците, селото е иселено.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2002 година, во селото немало жители.[2]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[3]

Година 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 320 344 385 415 / / / /

РодовиУреди

Коњари било турско или албанско село.

Според истражувањата од 1954 година, родови во селото биле:

ИселеништвоУреди

Од старите македонски семејства кои живееле во селото се знае за Мандаловци. Од нив некои живеат во Дебар, а други во Баниште.

Од муслиманите има иселеници во Турција, Албанија, Охрид, Хаме и во Селокуќи.[4]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. s:Рапорт на Търпо Поповски и Павел Христов до Тодор Павлов от 28 януари 1914 г.
  2. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  3. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  4. 4,0 4,1 Русиќ, Бранислав. Поље Дебарско.

Надворешни врскиУреди