Сушица (Дебарско)

историско село во Дебарско


Сушица — историско село во Дебарско, денес на територијата на Општина Дебар.

Сушица
Сушица is located in Македонија
Сушица
Местоположба на Сушица во Македонија
Координати 41°30′58″N 20°29′27″E / 41.51611° СГШ; 20.49083° ИГД / 41.51611; 20.49083Координати: 41°30′58″N 20°29′27″E / 41.51611° СГШ; 20.49083° ИГД / 41.51611; 20.49083
Регион Logo of Southwestern Region, Macedonia.svg Југозападен
Општина Дебар
Област Дебарско Поле
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Надм. вис. 570 м

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓало во областа Дебарско Поле, а историски во Горни Дебар. Лежело околу 2 км југоисточно од Коњари и денес се наоѓа во неговиот атар.

ИсторијаУреди

Во XIX век Сушица било мало село во Дебарската каза на Отоманското Царство. Населението било македонско, но постои нејаснотија во врска со неговата вероисповед. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Сушица (Souchitza) била село со 8 домаќинства, со вкупно 17 „Албанцимуслимани.[1]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Сушица имала 76 жители, сите Македонци христијани.[2][3]

НаводиУреди

  1. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995. стр. 178-179.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 259. ISBN 954430424X.

Надворешни врскиУреди