Црква „Св. Димитриј“ - Баниште

црква во селото Баниште

Свети Димитриј — главна селска црква во дебарското село Баниште, Македонија.[1]

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°33′33″N 20°31′43″E / 41.55917° СГШ; 20.52861° ИГД / 41.55917; 20.52861
Место Баниште
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна градба

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа во средишниот дел од селото, а околу нејзе се наоѓаат стари гробишта, а некогаш околу нејзе се наоѓало и селското гумно.[2]

Историја

уреди

Црквата потекнува од XIX век.[3]

Откако била изградена црквата, во нејзе биле закопувани родовите кои го славеле Петковден, додека останатите биле закопувани во црквата „Св. Јован Крстител“ надвор од селото. Подоцна, селските гробишта биле целосно преместени кај црквата „Св. Јован Крстител“.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. 2,0 2,1 Русиќ, Бранислав (1954). Поље Дебарско. Скопје: Филозофски факултет - Скопје. стр. 165.
  3. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-04.

Надворешни врски

уреди