Зале-Холцланд

(Пренасочено од Зале-Холцланд (округ))

Зале-Холцланд (германски: Saale-Holzland) — округ во источниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) округот Бургенланд во Саксонија-Анхалт, слободниот округ Гера, окрузите Грајц, Зале-Орла, Залфелд-Рудолштат, Вајмар и слободниот округ Јена.

Зале-Холцланд
Saale-Holzland

округ
Thuringia shk.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеАјзенберг
Површина
 • Вкупна817 км2 (315 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно82.950
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SHK
Мреж. местоsaale-holzland-kreis.de

ИсторијаУреди

Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузи Ајзенберг, Јена и Штатрода. Кога округот Рода (подоцна Штатрода) бил првично создаден во 1922 веќе ја покривал скоро целата површина на денешниов округ. Во 1952, заедно со укинувањето на сојузните покраини (Bundesländer) округот бил поделен на три дела, кои биле споени заедно повторно во 1994.

ГеографијаУреди

Главна река во округот е Зале, која му го дала и името. Највисока точка со 475 метри надморска височина е во јужниот дел на округот, најниската со 118 метри е во долината на Зале на границата со округот Вајмар.

ГрбУреди

  Во левата половина на грбот е сребрената лента како симбол на грофовите од Лобдебург, кои ја поседувале долината на Зале во 13 век. Долу е лавот на грофовите од Орламинде, опкружен од шест срца. Нивното грофовија преминало во сопственост на династијата Ветин во 1396. Грбот на Саксонија во десната половина е истиот оној како грбот на Ветин, бидејќи подоцна тие станале владетели на Саксонија. Грбот бил донесен на 18 август 1997.

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Биргел
 2. Ајзенберг
 3. Кала
 4. Штатрода
 1. Алберсдорф
 2. Бад Клостерлаусниц
 3. Бобек
 4. Болберг
 5. Гезен
 6. Грајчен кај Биргел
 7. Хајншпиц
 8. Мертендорф
 9. Мекерн
 10. Наусниц
 11. Петерсберг
 1. Поксдорф
 2. Квирла
 3. Раушвиц
 4. Рутерсдорф-Лочен
 5. Шајдиц
 6. Шлебен
 7. Шенглајна
 8. Зерба
 9. Таутенхајн
 10. Валдек
 11. Вајсенборн
Општински заедници

1. Дорнбург-Камбург

 1. Дорнбург-Камбург1, 2
 2. Фрауенприсниц
 3. Голмсдорф
 4. Грослебихау
 5. Хајнихен
 6. Јеналебниц
 7. Леестен
 8. Лебершиц
 9. Нојенгена
 10. Таутенбург
 11. Тиршнек
 12. Вихмар
 13. Цимерн

2. Хајделанд-Елстертал-Шкелен

 1. Кросен на Елстер1
 2. Хартмансдорф
 3. Хајделанд
 4. Рауда
 5. Шкелен
 6. Зилбиц
 7. Валпернхајн

3. Хермсдорф

 1. Хермсдорф1, 2
 2. Мерсдорф
 3. Рајхенбах
 4. Шлајфрајзен
 5. Санкт Ганглоф

4. Хигеланд/Телер

 1. Бремсниц
 2. Ајнеборн
 3. Гајзенхајн
 4. Гнојс
 5. Гросбокедра
 6. Карлсдорф
 7. Клајнбокедра
 8. Клајнеберсдорф
 9. Липерсдорф-Ердмансдорф
 10. Мојзебах
 11. Обербодниц
 12. Отендорф
 13. Рателсдорф
 14. Раусдорф
 15. Рентендорф
 16. Таутендорф
 17. Тиса
 18. Трокенборн-Волферсдорф
 19. Требниц1
 20. Унтербодниц
 21. Валтерсдорф
 22. Вајсбах

5. Зидлихес Залетал
[седиште: Кала]

 1. Алтенберга
 2. Бибра
 3. Буха
 4. Ајхенберг
 5. Фрајенорла
 6. Гросојтерсдорф
 7. Гроспиршиц
 8. Гумперда
 9. Хумелсхајн
 10. Клајнојтерсдорф
 11. Ласдорф
 12. Линдиг
 13. Милда
 14. Орламинде2
 15. Рајнштет
 16. Ротенштајн
 17. Шепс
 18. Зајтенрода
 19. Зулца
 20. Целниц
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°55′ N; 11°45′ E / 50.92° СГШ; 11.75° ИГД / 50.92; 11.75