Зилбиц (германски: Silbitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Зилбиц
Зилбиц is located in Германија
Зилбиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Месни единици 2
Градоначалник Лотар Шлаг
Основни податоци
Површина 11,18 км2
Надм. височина 187 м
Население 642 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036693
Портал www.heidelandelstertal.de
Местоположба на Зилбиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°57′N 12°0′E / 50.950° СГШ; 12.000° ИГД / 50.950; 12.000Координати: 50°57′N 12°0′E / 50.950° СГШ; 12.000° ИГД / 50.950; 12.000

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)