Нојенгена (германски: Neuengönna) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Нојенгена
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Нојенгена во рамките на Германија
Нојенгена
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Гинтер Цингел
Основни податоци
Површина 6,2 км2
Надм. височина 170 м
Население 682 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал www.dornburg-saale.de
Местоположба на Нојенгена во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°59′13″N 11°38′56″E / 50.98694° СГШ; 11.64889° ИГД / 50.98694; 11.64889

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Нојенгена се наоѓа во долината на Генербах, 1 километар западно од патот Б88. Градот Јена се наоѓа на 14 километри.

Соседни општини

уреди

Соседни општини се Леестен на запад, Хајнихен, Цимерн и градот Дорнбург на север, Дорндорф-Штојдниц на североисток, Голмсдорф на исток, како и безокружниот град Јена на југ.

Општински единици

уреди

Местото се дели на местата Нојенгена и Порстендорф.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди