Хумелсхајн (германски: Hummelshain) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хумелсхајн
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Хумелсхајн
Хумелсхајн во рамките на Германија
Хумелсхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Штефан Тислер (ДХС)
Основни податоци
Површина 17,36 км2
Надм. височина 340 м
Население 621 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Хумелсхајн во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°46′1″N 11°37′47″E / 50.76694° СГШ; 11.62972° ИГД / 50.76694; 11.62972

Географија

уреди

Местото се наоѓа во јужниот дел на округот Зале-Холцланд. Соседни места се Гросојтерсдорф и Клајнојтерсдорф, Линдиг, како и местото Шмелн, Трокенборн-Волферсдорф, Лихтенау и Нојштат на Орла, Лангендембах и Орламинде. Низ местото поминува локалниот пат 1110.

Општински единици

уреди

Кон општината Хумелсхајн припаѓа и местото Шмелн.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди