Раушвиц (германски: Rauschwitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Раушвиц
Раушвиц is located in Германија
Раушвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Ајзенберг
Градоначалник Томас Клаус
Основни податоци
Површина 8,76 км2
Надм. височина 290 м
Население 213 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07616
Повик. бр. 036691
Портал www.stadt-eisenberg.de
Местоположба на Раушвиц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°58′19″N 11°48′7″E / 50.97194° СГШ; 11.80194° ИГД / 50.97194; 11.80194Координати: 50°58′19″N 11°48′7″E / 50.97194° СГШ; 11.80194° ИГД / 50.97194; 11.80194

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)