Бобек (германски: Bobeck) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Бобек
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Бобек во рамките на Германија
Бобек
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Градоначалник Фалк Брикнер
Основни податоци
Површина 7,04 км2
Надм. височина 360 м
Население 272 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036692
Портал www.bad-klosterlausnitz.de
Местоположба на Бобек во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°54′12″N 11°47′36″E / 50.90333° СГШ; 11.79333° ИГД / 50.90333; 11.79333

Географија

уреди

Местото се наоѓа во Тириншки Холцланд, околу 15 километри источно од градот Јена. Голем дел од општинското подрачје влегува во заштитената област Цајцгрунд.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди