Рентендорф (германски: Renthendorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Рентендорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Рентендорф во рамките на Германија
Рентендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Месни единици 2
Градоначалник Хајко Вилш
Основни податоци
Површина 11,59 км2
Надм. височина 290 м
Население 400 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-taeler.de
Местоположба на Рентендорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°47′0″N 11°51′0″E / 50.78333° СГШ; 11.85000° ИГД / 50.78333; 11.85000

Географија уреди

Соседни општини уреди

Соседни општини се Ајнеборн, Клајнеберсдорф, Отендорф, Таутендорф и Вајсбах во округот Зале-Холцланд, градот Триптис во округот Зале-Орла, како и градот Минхенбернсдорф и Шварцбах во округот Грајц.

Општински единици уреди

Општината се состои од местата Хелборн и Рентендорф.

Познати личности уреди

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди