Орламинде (германски: Orlamünde) — мал град во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на вливот на реките Зале и Орла, 17 километри јужно од безокружниот град Јена. Градот претставува еден од најмалите градови во Тирингија.

Орламинде

Orlamünde

Поглед на градот
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Орламинде
Орламинде во рамките на Германија
Орламинде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Уве Ниче (СГ)
Основни податоци
Површина 7,47 км2
Надм. височина 207 м
Население 1.087 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036423
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на градот Орламинде во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°46′31″N 11°31′53″E / 50.77528° СГШ; 11.53139° ИГД / 50.77528; 11.53139

Географија

уреди

Горниот град на Орламинде, што е градското јадро, се протега на 100 метри над реката Зале.

Винцерла и Наххаузен се други градски единици.

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Градскиот совет на градот Орламинде се состои од 12 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Удел Места
CDU 22,1 % 3
FWG Орламинде 77,9 % 9

Градоначалник

уреди

Градоначалник на Орламинде од 1999 година е Уве Ниче (FWG).

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски

уреди