Бибра (Зале-Холцланд)

Бибра (германски: Bibra) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Бибра
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Бибра
Бибра (Зале-Холцланд) во рамките на Германија
Бибра (Зале-Холцланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Удо Гросе
Основни податоци
Површина 4,37 км2
Надм. височина 191 м
Население 269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Бибра во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°48′15″N 11°32′46″E / 50.80417° СГШ; 11.54611° ИГД / 50.80417; 11.54611

Географија уреди

Бибра се наоѓа на височина од 191 метар, три километри западно од градот Кала.

Општински единици уреди

Кон општината припаѓа и местото Цвабиц, северно од главното место Бибра.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди