Милда (германски: Milda) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Милда
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Милда
Милда во рамките на Германија
Милда
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Алберт Вајлер
Основни податоци
Површина 22,05 км2
Надм. височина 405 м
Население 726 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07751
Повик. бр. 036422
Портал www.vg-suedliches-saaletal.de
Местоположба на Милда во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°51′0″N 11°28′0″E / 50.85000° СГШ; 11.46667° ИГД / 50.85000; 11.46667

Географија

уреди

Милда се наоѓа во крајниот западен дел на округот. Од окружниот град Ајзенберг е оддалечена 30 километри.

Општински единици

уреди

Кон општината Милда припаѓаат местата:

  • Милда
  • Цимриц
  • Диренглајна
  • Клајнкребиц
  • Гроскребиц
  • Родијас
  • Плинц

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди