Фрауенприсниц

Фрауенприсниц (германски: Frauenprießnitz) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Фрауенприсниц
Фрауенприсниц is located in Германија
Фрауенприсниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Манфред Чепе
Основни податоци
Површина 18,47 км2
Надм. височина 320 м
Население 834 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Портал www.stadt-camburg.de
Местоположба на Фрауенприсниц во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 51°1′2″N 11°44′2″E / 51.01722° СГШ; 11.73389° ИГД / 51.01722; 11.73389Координати: 51°1′2″N 11°44′2″E / 51.01722° СГШ; 11.73389° ИГД / 51.01722; 11.73389

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)