Вихмар (германски: Wichmar) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Вихмар
Поглед на селото
Поглед на селото
Поглед на селото
Вихмар во рамките на Германија
Вихмар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Тимо Шмит
Основни податоци
Површина 5,38 км2
Надм. височина 140 м
Население 202 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Местоположба на Вихмар во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°1′59″N 11°41′24″E / 51.03306° СГШ; 11.69000° ИГД / 51.03306; 11.69000

Географија

уреди

Вихмар се наоѓа помеѓу Јена и Камбург на источниот брег на реката Зале, додека местото Вирххаузен се наоѓа на западниот брег.

Општински единици

уреди

Кон општината Вихмар припаѓа и местото Вирххаузен.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди