Гросојтерсдорф (германски: Großeutersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Гросојтерсдорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Гросојтерсдорф
Гросојтерсдорф во рамките на Германија
Гросојтерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Зидлихес Залетал
Градоначалник Јенс Хилд
Основни податоци
Површина 3,44 км2
Надм. височина 168 м
Население 269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07768
Повик. бр. 036424
Портал www.grosseutersdorf.de
Местоположба на Гросојтерсдорф во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 50°47′21″N 11°33′52″E / 50.78917° СГШ; 11.56444° ИГД / 50.78917; 11.56444

Географија

уреди

Местото се наоѓа во долината на Зале.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди