Тиршнек (германски: Thierschneck) — општина во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Тиршнек
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Тиршнек во рамките на Германија
Тиршнек
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Карла Мајерл
Основни податоци
Површина 2,74 км2
Надм. височина 305 м
Население 102 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Портал www.stadt-camburg.de
Местоположба на Тиршнек во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°1′57″N 11°45′38″E / 51.03250° СГШ; 11.76056° ИГД / 51.03250; 11.76056

Географија

уреди

Тиршнек се наоѓа источно од градот Камбург.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди