Клајнеберсдорф

Клајнеберсдорф (германски: Kleinebersdorf) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Клајнеберсдорф
Клајнеберсдорф is located in Германија
Клајнеберсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хигеланд/Телер
Градоначалник Анет Кепел
Основни податоци
Површина 4,01 км2
Надм. височина 255 м
Население 186 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07646
Повик. бр. 036426
Портал www.huegelland-
taeler.de
Координати 50°49′0″N 11°50′0″E / 50.81667° СГШ; 11.83333° ИГД / 50.81667; 11.83333Координати: 50°49′0″N 11°50′0″E / 50.81667° СГШ; 11.83333° ИГД / 50.81667; 11.83333

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)