Дорнбург-Камбург (германски: Dornburg-Camburg) — мал град во округот Зале-Холцланд, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Бил создаден на 1 декември 2008 година, кога се споиле градовите Дорнбург и Камбург и општината Дорндорф-Штојдниц.

Дорнбург-Камбург

Dornburg-Camburg

Поглед на Камбург на Зале
Поглед на Камбург на Зале
Поглед на Камбург на Зале
Грб на Дорнбург-Камбург
Дорнбург-Камбург во рамките на Германија
Дорнбург-Камбург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Доротеа Шторх (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,77 км2
Надм. височина 130 м
Население 5.315 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 173 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07774
Повик. бр. 036421
Портал www.stadt-camburg.de
Местоположба на градот Дорнбург-Камбург во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Карта
Координати 51°3′14″N 11°42′27″E / 51.05389° СГШ; 11.70750° ИГД / 51.05389; 11.70750

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Дорнбург-Камбург.

Географија

уреди

Градот се наоѓа во северозападниот дел на округот Зале-Холцланд во средниот тек на долината на Зале помеѓу градовите Јена и Наумбург.

Спојување на градовите Дорнбург и Камбург се случила, иако двата града немале заеднички граници.

Градски единици

уреди

Камбург (2846 жители) се наоѓа на патот Б88 помеѓу Дорнбург/Дорндорф-Штојдниц и Наумбург. Таму се наоѓа и градската управа, како и управата на општинската заедница Дорнбург-Камбург.

 • Дебрихау
 • Дебричен
 • Дорнбург од 1 декември 2008 година е дел од градот Дорнбург-Камбург.
 • Дорндорф-Штојдниц
 • Хиршрода
 • Позевиц
 • Шиндиц
 • Штебен
 • Тимплинг
 • Вилсдорф
 • Вониц
 • Цетен

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Градскиот совет на градот Дорнбург-Камбург се состои од 20 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Удел Места +/−
CDU 41,6 % 8 − 3
FWG Дорнбург-Камбург 29,6 % 6 + 2
FWG Дорнбург 22,7 % 5 + 2
Граѓански сојуз Дорнбург-Камбург (D-CBV) 06,0 % 1 − 1

Градоначалник

уреди

Во мај 2012 година била избрана адвокатката Доротеа Шторх од CDU за нова градоначалничка.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски

уреди