Хајделанд (германски: Heideland) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Хајделанд
Хајделанд is located in Германија
Хајделанд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Хајделанд-Елстертал-Шкелен
Месни единици 7
Градоначалник Детлеф Хербст
Основни податоци
Површина 37,45 км2
Надм. височина 302 м
Население 1.776 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07613
Повик. бр. 036691
Портал www.heidelandelstertal.de
Местоположба на Хајделанд во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 50°57′N 11°56′E / 50.950° СГШ; 11.933° ИГД / 50.950; 11.933Координати: 50°57′N 11°56′E / 50.950° СГШ; 11.933° ИГД / 50.950; 11.933

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)