Хајнихен (Тирингија)

Хајнихен (германски: Hainichen) — општина во округот Зале-Холцланд, во Тирингија, Германија.

Хајнихен
Хајнихен (Тирингија) is located in Германија
Хајнихен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Холцланд
Општ. заед. Дорнбург-Камбург
Градоначалник Јирген Херфурт
Основни податоци
Површина 5,31 км2
Надм. височина 328 м
Население 194 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHK
Пошт. бр. 07778
Повик. бр. 036427
Портал http://www.mein-hainichen.de
Местоположба на Хајнихен во рамките на округот Зале-Холцланд
Карта
Координати 51°0′0″N 11°37′0″E / 51.00000° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.00000; 11.61667Координати: 51°0′0″N 11°37′0″E / 51.00000° СГШ; 11.61667° ИГД / 51.00000; 11.61667

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)