„Вител“ - македонски телевизиски филм од 1972 година. Го режирал Александар Ѓорѓевиќ, а сценариото го напишал Коле Чашуле.

„Вител“
РежисерАлександар Ѓорѓевиќ
СценаристКоле Чашуле
НастапуваатВукан Диневски
Драги Костовски
Предраг Дишљенковиќ
Анче Џамбазова
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1972
Времетраење73 минути
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

УлогиУреди

Глумец Улога
Вукан Диневски Иследникот
Драги Костовски Заробеникот
Предраг Дишљенковиќ
Анче Џамбазова
Митко Костов
Славко Нинов
Весна Вртева
Владимир Светиев

Надворешни врскиУреди