Водоча

село во Општина Струмица
За други значења видете Водоча (појаснување)

Водоча — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Водоча
Село Водоча 05.JPG

Поглед на селото

Водоча is located in Македонија
Водоча
Местоположба на Водоча во Македонија
Водоча на интерактивна карта

Координати 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806Координати: 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806
Општина Струмица
Население 318 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27016
Надм. вис. 314 м
Слава Петровден
Водоча на општинската карта
Водоча во Општина Струмица.svg

Атарот на Водоча во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

 
Поглед на селото
 
Влезот на селото

Селото Водоча се наоѓа во Струмичкото Поле, на реката Водочница во југоисточниот дел на Република Македонија. Оваа историски значајна населба се наожа речиси во средишниот дел на територијата на Општина Струмица, односно недалеку северозападно од градот Струмица на оддалеченост од 5 километри, поради што тоа припаѓа во рурбалната зона на централното место Струмица[2]. Со градот Струмица селото е директно поврзано со обновен асфалтиран пат преку селото Баница, кој пак од Водоча продолжува понатаму кон Вељуса. Водоча е рамничарско село расположено на надморска височина од 314 метри[2]. Сместено е во подножјето на планината Еленица, веднаш на отворот на самиот излез на реката Водочница од клисурестата долина во плодното Струмичко поле. Површината на атарот на селото Водоча изнесува 9,3 км2 или 942 ха, на кои обработливото земјиште зазема површина од 276,4 ха, на шумите отпаѓаат 599,4 ха, а на пасиштата само 21,7 ха[2]. Во близина на селото Водоча се наоѓа истоименото вештачко езеро.

Селото се граничи со Вељуса, Баница, Попчево, Белотино, Ангелци.

ИсторијаУреди

Во почетокот на 9 век, за време на византискиот цар Никифор I во Струмичко било населено христијанско население од градот Тибериопол кој се наоѓал во областа Витинија во Мала Азија. Според В. Златарски овие малоазиски колонисти подигнале нова населба, на просторот меѓу денешните села Баница и Водоча, на која и го дале името Тибериопол, а во спомен на својата дотогашна постојбина[3]. Познатиот Водочки манастир, чијашто манастирска црква посветена на Свети Леонтиј имала пет фази на изградба од IV па сè до втората половина на XIV век, е значаен по тоа што во раниот Среден век (X-XI век) бил седиште на Струмичката епископија, која што пак првпат била спомената во 1018 година во една повелба на познатиот византиски цар Василиј II[2]. Според подоцнежни записи за селото Водоча се знае од турските пописни дефтери од XVI век, односно од 1570 година кога тоа било чисто христијанско македонско село во кое се наоѓал манастирот Лахрина при што тоа припаѓало во рамки на Струмичката нахија во Ќустендилскиот санџак[4]. Во ова време во селото, запишано како Водица живееле 84 македонски христијански семејства како и 15 неженети кои произведувале 60 товари пченица, 46 товари мешано жито, уров, свила, градинарски култури, кромид, краставици, праз, тиква, грозје и вино, овошје посебно цреши, како и ореви и бадем, сено, тревам се чувале и свињи и пчели[4]. Самите жители, разни храмови, војводи, паши и спаихии во Водоча имале вкупно 19 воденици[4]. Забележително големиот број на воденици, што се должел најверојатно на силната вода од истоимената река која тука излегува од клисурестата долина во полето. За сето ова во XIV век во селото Водоча се остварувало приход и се плаќало годишен данок во износ од 13 928 акчиња[4].

Потекло и значење на иметоУреди

Една месна легенда раскажува дека ослепувањето на војниците станало западно од Струмица, кај селото Водоча чиешто име, наводно, произлегло од двата збора: „вади очи“. Сепак, научните толкувања кои се повикуваат и на пишаните историски извори каде се среќава името Водица, сметаат дека името на селото Водоча е изведено од апелативот вода со додавката -оча[5]. Природните одлики на теренот со големо присуство на вода од истомената река во месноста, како и историските потврди за ослепувањето во познатата Беласичка битка во овој крај, даваат основа за поткрпена и на двете претпоставки за настанокот и значењето на името на Водоча.

СтопанствоУреди

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 273 ха[6]. Покрај одгледувањето и производството на градинарски култури и ран зеленчук, селото Водоча е едно од најголемите производители на тутун меѓу струмичките села.

НаселениеУреди

Години Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 170
1953 167 183
1961 244 1 1 249
1971 378 255
1981 221 323
1991 256 1 339
1994 286 1 326
2002 316 2 318

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 318 жители. Следува табела на националната структура на населението[7]

Националност Вкупно
Македонци 316
Албанци 0
Турци 0
Роми 0
Власи 0
Срби 2
Бошњаци 0
останати 0

Во 1961 година селото Водоча броело 249 жители, но во 1994 година бројот се зголемил на 326 жители, македонско население[2].

РодовиУреди

Селото Водоча е населено со Македонци од православна христијанска вероисповед. Врз основа на долгите историски традиции за што сведочи повеќе од илјадагодишното постоење на Водочкиот манастирСите македонски родови од селото се староседелски односно старински, кои уште одамна живееле во ридскиот предел западно и јужно од Струмица при што нема доселеници од други подалечни краишта, односно можно е да постоеле преместувања во блиските соседни села Вељуса, Седларци, Попчево, Рич. Родови или семејства коишто живеат во Попчево се: Ќечеви, Стојанови, Маџункови, Ширкови, Илиеви, Ристови, Милеви, Трајкови, Доневи, Котеви, Вучкови.

Општествени установиУреди

 • Подрачно Основно училиште Сандо Масев

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1764 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на Месна Заедница.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 262 гласачи.[9]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 260 гласачи.[10]

Културни и природни знаменитостиУреди

 
Манастирот „Св. Леонтиј“

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 56. ISBN 9989-862-00-1.
 3. М. Пандевски и Г. Стоев-Трнката, Струмица и Струмичко низ историјата, Струмица, 1969
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Соколоски, Методија (1982). Турски документи за историјата на македонскиот народ. V. Скопје: Архив на Македонија. стр. 80–82.
 5. Митева, Динка (1989). Топонимијата на Струмичко. Скопје: Инситут за македонски јазик „Крсте Мисирков“. стр. 31.
 6. „Населено место - Струмица“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
 7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 10. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)
 11. „Општина Струмица. Населени места. Водоча“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2010-05-10.

Надворешни врскиУреди