Рич

село во Општина Струмица

Рич — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Рич
Рич во рамките на Македонија
Рич
Местоположба на Рич во Македонија
Рич на карта

Карта

Координати 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833
Општина Струмица
Население 315 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27055
Надм. вис. 509 м
Слава Свети Илија
Рич на општинската карта

Атарот на Рич во рамките на општината
Рич на Ризницата
Влезот на црквата Свети Илија
ОУ „Маршал Тито“
Селска чешма
Куќа во селото

Географија и местоположба уреди

Рич се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 21 километри.

Надморската височина во селото е 509 метри а површината на селото изнесува 2450 ха.

Историја уреди

Стопанство уреди

Претежно занимање на населението е сточарство и производство на вар. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 453 ха[2]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948503—    
1953520+3.4%
1961535+2.9%
1971491−8.2%
1981360−26.7%
ГодинаНас.±%
1991376+4.4%
1994365−2.9%
2002382+4.7%
2021315−17.5%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Рич живееле 225 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Рич имало 280 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 400 Македонци.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото имало 103 домаќинства и 382 жители, од кои 381 Македонец и 1 Србин.[6]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 315 жители, од кои 291 Македонец и 24 лица без податоци.[7]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 225 280 503 520 535 491 360 376 365 382 315
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[8]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[9]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1767 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 316 гласачи.[13]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 322 гласачи.[14]

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 161.
 4. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 106 - 107.
 5. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 7. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 8. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 9. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 10. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 11. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 12. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 14. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски уреди