Тиверија (Водоча)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Тиверија

Карта

Местоположба 41°26′57″N 22°35′17″E / 41.44917° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.44917; 22.58806
Основни податоци
Место Водоча
Општина Струмица
Тип

 населба


римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Тиверијаархеолошко наоѓалиште во Водоча, Општина Струмица.

Претставува населба од римското и доцноантичкото време[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069