Влада на Талат Џафери

34. техничка влада на Македонија предводена од Талат Џафери е избрана како орган на извршната власт во Македонија по оставката на владата на Димитар Ковачевски, согласно одредбата од изборниот законик и законот за влада за избор на техничка влада за спроведување на парламентарните избори на 8 мај 2024. Истата беше изгласана на 141. седница на десеттиот збор на Собранието со поддршка од 65 пратеници и 3 пратеници против.[1][2]

Влада на Талат Џафери
Џафери

34. техничка влада на Македонија
2024
Талат Џафери во 2023
Конституирана28 јануари 2024
Организација
ПретседателСтево Пендаровски
ПремиерТалат Џафери
Заменици на
премиерот
Бојан Маричиќ
Артан Груби
Славица Грковска
Фатмир Битиќи
Поранешни министри2 отповикан/и
Вкупно членови20
ПартииСДСМ  • ДУИ  • ЛДП
ВМРО-ДПМНЕ  • Алијанса
Статус во собраниетехничка влада
111 / 120 (93%)
Историја
Избори2020
Собраниски составДесетто собрание
Претходен кабинетКовачевски

Состав на владата уреди

      СДСМ       ДУИ       ВМРО-ДПМНЕ       АА       ЛДП       НЗ (уреди)

Ресор Министер Стапил на
должност
Партија
Кабинет на премиерот
Премиер   Талат Џафери 28.1.2024  
Заменици на премиерот
Министер без ресор
прв заменик премиер
за европски прашања
  Бојан Маричиќ 28.1.2024  
Политички систем и
односи меѓу заедниците

заменик премиер
  Артан Груби 28.1.2024  
Министер без ресор
заменик премиер за политики
за добро владеење
  Славица Грковска 28.1.2024  
Министер без ресор
заменик премиер
за економски прашања
  Фатмир Битиќи 28.1.2024  
Министри
Надворешни работи   Бујар Османи 28.1.2024  
Внатрешни работи   Панче Тошковски
технички министер
28.1.2024  
  Митко Бојмацалиев
дополнителен заменик министер
28.1.2024  
Одбрана   Славјанка Петровска 28.1.2024  
Финансии   Фатмир Бесими
технички министер
28.1.2024  
  Елена Петрова
дополнителен заменик министер
28.1.2024  
Труд и социјална политика   Ѓоко Велковски
технички министер
28.1.2024  
  Јованка Тренчевска
дополнителен заменик министер
28.1.2024  
Транспорт и врски   Благој Бочварски 28.1.2024  
Земјоделство, шумарство
и водостопанство
  Љупчо Николовски
технички министер
28.1.2024  
  Цветан Трипуновски
дополнителен заменик министер
28.1.2024  
Култура   Бисера Костадиновска-
Стојчевска
28.1.2024  
Образование и наука   Јетон Шаќири 28.1.2024  
Информатичко општество
и администрација
  Наим Бајрами
технички министер
09.2.2024  
  Стефан Андоновски
дополнителен заменик министер
28.1.2024  
Правда   Кренар Лога 28.1.2024  
Економија   Крешник Бектеши 28.1.2024  
Животна средина
и просторно планирање
  Каја Шукова 28.1.2024  
Здравство   Илир Демири 09.2.2024  
Локална самоуправа   Ристо Пенов 28.1.2024  

Извор: Предлог за состав на Владата на Македонија
Предлог за именување на заменици и дополнителни заменици министри

Претходни министри на 34. влада
Ресор Министер Мандат Партија
Министри
Здравство   Фатмир Меџити 28.1.2024 09.2.2024  
Информатичко општество
и администрација
  Азир Алиу
технички министер
28.1.2024 09.2.2024  

Наводи уреди

  1. „Резултати од гласање Избор на Влада на Република Северна Македонија“. Собрание на Македонија. 28.1.2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Стојановска Зоксимовска, Сунчица (28.1.2024). „Се избира техничка влада, Џафери вети одговорност и транспарентност“. Радио Слободна Европа. Скопје. Посетено на 28.1.2024. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)

Надворешни врски уреди

Мрежно место на владата на Македонија