МедијаВики

википрограм

МедијаВики (MediaWiki) — семрежен википрограм која се користи на сите проекти на Фондацијата Викимедија, на сите викија вдомени од Викија (Wikia) и на многу други викија, вклучувајќи некои од најпопуларните и најголемите.[3] Иако првично е разработена за потребите на Википедија, енциклопедија со слободна содржина, денес во употреба на многу фирми за внатрешно раководење на нивното знаење. Од позначајните, претпријатието Novell ја користи за функционирање на многу од нејзините често посетувани мрежни места.[4]

МедијаВики
MediaWiki
Логото на МедијаВики
Првично издание25 јануари 2002 (2002-01-25)
Прог. јазикPHP
Опер. системВиндоус, macOS, Линукс, FreeBSD, Соларис, NetWare
Големина~37 МБ (збиено)
Јазици428[1]
Видвики
ЛиценцаОЈЛв2+[2]
Мреж. местоmediawiki.org

МедијаВики е напишана во PHP програмскиот јазик и може да го користи или MySQL или системот за управување со бази PostgreSQL. МедијаВики се дистрибуира под условите на ГНУ-овата општа јавна лиценца додека нејзината документација е објавена под условите на ГЛСД и е делумно во јавна сопственост (јавен домен), а со тоа самиот програм е слободна и отворена програмска опрема.


НаводиУреди

  1. „Names of languages supported by MediaWiki core“.
  2. „Copyright“. mediawiki.org.
  3. „WikiStats by S23 - Список на најголеми викија“. Архивирано од изворникот на 2008-09-06.
  4. на пр.: http://developer.novell.com/ ; http://en.opensuse.org/ ; http://www.ifolder.com/

Надворешни врскиУреди