Буџак (село)

село во Драмско, Егејска Македонија

Буџак (грчки: Βαθύσπηλο, Ватиспило)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Буџак
Βαθύσπηλο
Буџак is located in Грција
Буџак
Буџак
Местоположба во областа
Буџак is located in Доксат (општина)
Буџак
Местоположба на Буџак во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°4′N 24°18′E / 41.067° СГШ; 24.300° ИГД / 41.067; 24.300Координати: 41°4′N 24°18′E / 41.067° СГШ; 24.300° ИГД / 41.067; 24.300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000315000000315 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно235
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 19 километри источно од градот Драма и на 9 километри западно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 315 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 450 Турци[3].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 670 жители[4]

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Ватиспило[5].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 183 грчки семејства со 794 лица[6]. Во 1928 година, бројот на населението бил 794 лица, додека во 1940 година селото броело 817 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 1148 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 600 жители, во 1971 година имало 273 жители, во 1981 година имало 255 жители, додека во 1991 година имало 216 жители[7]. Денеска, населението на селото е 235 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 817 1148 600 273 255 216 / 235
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Βαθύσπηλον
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  5. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 10.