Бад Лангензалца

град во Германија

Бад Лангензалца (германски: Bad Langensalza; до 1956 година: Лангензалца) — град во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Тој е вториот најголем град во округот по Милхаузен.

Бад Лангензалца

Bad Langensalza

Стариот град на Бад Лангензалца
Стариот град на Бад Лангензалца
Грб на Бад Лангензалца
Бад Лангензалца is located in Германија
Бад Лангензалца
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Матијас Рајнц (независен)
Основни податоци
Површина 129,37 км2
Надм. височина 200 м
Население 17.441 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 135 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99941–99947
Повик. бр. 03603
Портал www.bad-langensalza.de
Местоположба на градот Бад Лангензалца во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°6′29″N 10°38′48″E / 51.10806° N; 10.64667° E / 51.10806; 10.64667Координати: 51°6′29″N 10°38′48″E / 51.10806° N; 10.64667° E / 51.10806; 10.64667

Бад Лангензалца припаѓа на историски најзначајните градови во Тирингискиот Басен. Стариот град кој се протега на 50 хектари претставува трет најголем старо градско јадро по оние на Ерфурт и Милхаузан во Тирингија.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бад Лангензалца се наоѓа во Тирингискиот Басен, долж долината на Унштрут. Низ градот тече реката Залца, која се влива во Унштрут на околу два километри источно од градот. Бад Лангензалца се наоѓа во непошумен земјоделски крај, кој се граничи со Хајних на запад, со Хајлингер Хеен на север и со Фанер Хеен на југоисток.

Соседни градовиУреди

Соседни градови на Бад Лангензалца се Милхаузен, 20 километри северозападно, Ајзенах, 30 километри југозападно, Гота, 20 километри јужно, Ерфурт, 30 километри југоисточно, Земерда, 35 километри источно и Зондерсхаузен, 35 километри североисточно.

Општини со кои се граничи се (од запад, надесно): Шенштет, Унштрут-Хајних, Нотертал-Хајлингер Хеен, Кирхајлинген, Зундхаузен, Тотлебен, Урлебен и Гросфаргула во округот Унштрут-Хајних, Тона и Несетал во округот Гота, како и Херзелберг-Хајних во округот Вартбург.

Градски единициУреди

Бад Лангензалца се состои од вкупно 14 единици:

Место Жители
Градско јадро и Уфхофен 13.690
Ашара 491
Екартслебен 246
Гросвелсбах 315
Грумбах 286
Хенингслебен 257
Илебен 274
Клетштет 218
Меркслебен 481
Негелштет 730
Тамсбрик 1.041
Валдштет 108
Виглебен 390
Цимерн 351

На основа на поднесена граѓанска иницијатива од 2018 година, Градскиот совет на 21 февруари 2019 година го прогласил Уфхофен со посебен статус на градска единица. Со тоа Уфхофен не е само најнова, туку и најголема единица од сите градски единици (без самото градско јадро.

ИсторијаУреди

Првпат бил споменат околу 932 година, како село со име „Салцаха“. Името на градот било променето во Лангензалца околу 1578, а „Бад“ (или „бања“) било додадено на името на градот во 1956.

Во 1075, Лангензалца бил дел од Битката за Лангензалца, во која императорот Хајнрих IV ги победил бунтовните Саксонси и Туринги.

Градот бил ограбен и оштетен од пожарите во текот на Триесетгодишната војна (околу 1632). Пожарите повторно уништиле големи делови на градот во 1711, вклучувајќи го целосното уништување на градското собрание. Тоа повторно било изградено помеѓу 1742-1752.

Војната повторно влијаела на градот во текот на 1756-1763, кога се случувала Седумгодишната војна; во близина градот се случила битка во февруари 1761. Во 1815, Лангензалца станала дел од пруската покраина Саксонија. Во 1866 повторно се случила битка во близина на градот помеѓу Прусија и Хановер во текот на Австро-пруската војна.[2]

Американските трупи го окупирале градот во 1945.

Главни знаменитостиУреди

Лангензалца поседува сликовити руини на средновековен замок и во негова близина се наоѓаат сулфурна бања.

Сулфурните бањи се откриени во 1811 и биле отворени на јавноста како лековити бања во 1812. Новите бањи биле отворени во 1928. Изворите на солена и минерална вода биле откриени во 1996, што овозможило отворање на нови лековити објекти.

Бад Лангензалца поседува ботаничка градина („Botanischer Garten in Bad Langensalza“), која била отворена во 2002 и исто така се граничи со Националниот парк Хајних, основан во 1999.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

 
Градското собрание

Советот на градот Бад Лангензалца се состои од 24 избрани членови и градоначалникот. На локалните избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:

Партија / Листа % на гласови Места
CDU|CDU 24,5 % 6
WIR 21,3 % 5
Левица 15,7 % 4
SPD 13,7 % 3
Граѓанска листа/FDP 12,4 % 3
BLU 8,2 % 2
Зелени 4,3 % 1

BürgermeisterУреди

На 29 април 2018 година бил избран за градоначалник Матијас Рајнц (независен) со 76,9% од гласовите.

Збратимени градовиУреди

Бад Лангензалца е збратимен со следниве градови:

Позати личностиУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)
  2.   Langensalza“. Енциклопедија Британика (XI) 16. (1911). Cambridge University Press. (англиски)

Надворешни врскиУреди