Зондерсхаузен

град во Германија

Зондерсхаузен (германски: Sondershausen) — град во сојузната покраина Тирингија, Германија, кој претставува административно средиште на округот Кифхојзер, сместен околу 50 километри северно од покраинскиот главен град Ерфурт. На 1 декември 2007 година, поранешната општина Шернберг била припоена кон Зондерсхаузен.

Зондерсхаузен

Sondershausen

Поглед на центарот на градот
Поглед на центарот на градот
Поглед на центарот на градот
Грб на Зондерсхаузен
Зондерсхаузен во рамките на Германија
Зондерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Кифхојзер
Градски единици 11
Градоначалник Штефен Грим (независен)
Основни податоци
Површина 201,21 км2
Надм. височина 208 м
Население 21.034 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. KYF
Пошт. бр. 99706
Повик. бр. 03632, 036020 (Шернберг, Талебра), 036330 (Гросбернтен, Химелсберг, Именроде, Клајнбернтен, Штраусберг)
Портал www.sondershausen.de
Местоположба на градот Зондерсхаузен во рамките на округот Кифхојзер
Карта
Карта
Координати 51°22′N 10°52′E / 51.367° СГШ; 10.867° ИГД / 51.367; 10.867

До 1918 година, градот бил резиденција на Кнежевството Шварцбург-Зондерсхаузен, а до 1920 одина главен град на Слободната Држава Шварцбург-Зондерсхаузен.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Зондерсхаузен се наоѓа во долината на Випер, опколен од ридските масиви Хајнлајте на југ и Виндлајте на север. Највисока точка е Фрауенберг со 411 метри.

На југ се наоѓа градот Ерфурт оддалечен околу 50 километри, додека на север се наоѓа градот Нордхаузен.

Градски единици

уреди

Градски единици се:

 • Зондерсхаузен (центарот на градот)
 • Борнтал
 • Хазенхолц
 • Естертал
 • Бебра
 • Берка
 • Гросфура
 • Јеха
 • Јехабург
 • Штокхаузен
 • Гросбернтен
 • Химелсберг
 • Хоенебра
 • Именроде
 • Клајнбернтен
 • Шернберг
 • Штраусберг
 • Талебра

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Градскиот совет на Артерн бил избран на општинските избори на 26 мај 2019 година, што довело до следнава распределба:

Партија / Листа Места
Народна солидарност 7
CDU 6
Freie Wähler 4
Левица
Зелени
3
1
SPD
NUBI*
3
1
AFD 3
NPD 2

* Нова независна граѓанска иницијатива

Градоначалник

уреди

Градоначалник на градот Зондерсхаузен е Штефен Грим (независен).

Збратимени градови

уреди

Зондерсхаузен е збратимен со следниве градови:[2]

Галерија

уреди

Наводи

уреди
 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
 2. Partnerstädte auf Sondershausen.de

Надворешни врски

уреди