Гота (германски: Gotha) — округ во средишниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се Унштрут-Хајних, Земерда, слободниот град Ерфурт, Илм, Шмалкалден-Мајнинген и Вартбург.

Гота
Landkreis Gotha

округ
Thuringia gth.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеГота
Површина
 • Вкупна936 км2 (361 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно134.563
 • Густина140/км2 (370/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.GTH
Мреж. местоlandkreis-gotha.de

ИсторијаУреди

 
Апфелштет

Округот бил основан на 1 октомври 1922, кога новосоздадената држава Тирингија била административно поделена на 15 окрузи и 9 слободни града.

ГеографијаУреди

Југозападната област на округот претставува дел од Тириншката Шума, со врвот Гросер Инзелсберг (916 м, Großer Inselsberg) како највисока точка во округот. Во северниот дел на округот се наоѓаат многу овоштарници, особено во областа Фанер Хее (Fahner Höhe). Реката Унштрут тече на кратко на самата северна граница на округот.

ГрбУреди

  Грбот го покажува замокот Фриденштајн во горниот дел, најголемата барокна градба во градот Гота. Брановитата линија го прикажува каналот Лајна, кој бил граден од 1366 до 1369 од Шенау до Гота, со цел носење на вода во самиот град. Ѕвездата долу била симбол на Војводството Саксо-Гота-Алтенбург.

Грбот бил изгласан на 28 јуни 1991.

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Фридрихрода
 2. Гота
 3. Ордруф
 4. Тамбах-Дитхарц
 5. Валтерсхаузен
 1. Драј Глајхен
 2. Кравинкел
 3. Грефенхајн
 4. Гинтерслебен-Вехмар
 5. Херзел
 6. Лајнатал
 1. Луизентал
 2. Несе-Апфелштет
 3. Швабхаузен
 4. Табарц
 5. Велфис
Општински заедници

1. Апфелштетауе

 1. Емлебен
 2. Георгентал1
 3. Херенхоф
 4. Хоенкирхен
 5. Петрирода

2. Фанер Хее

 1. Дахвиг
 2. Делштет
 3. Гирштет
 4. Гросфанер
 5. Тона1

3. Митлерес Несетал

 1. Балштет
 2. Брихајм
 3. Буфлебен
 4. Фридрихсверт
 5. Голдбах1
 6. Хајна
 7. Хохајм
 8. Ремштет
 9. Зонеборн
 10. Вангенхајм
 11. Варца
 12. Вестхаузен

4. Несеауе

 1. Бинштет
 2. Ешенберген
 3. Фримар1
 4. Молшлебен
 5. Нотлебен
 6. Пфердингслебен
 7. Трехтелборн
 8. Титлебен
 9. Цимернзупра
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°55′ N; 10°45′ E / 50.92° СГШ; 10.75° ИГД / 50.92; 10.75