Гросфаргула

општина во Германија

Гросфаргула (германски: Großvargula) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Гросфаргула
Замок Гросфаргула
Замок Гросфаргула
Замок Гросфаргула
Грб на Гросфаргула
Гросфаргула во рамките на Германија
Гросфаргула
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Марко Вартман
Основни податоци
Површина 15,33 км2
Надм. височина 166 м
Население 690 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99958
Повик. бр. 036042
Портал www.grossvargula.de
Местоположба на Гросфаргула во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°7′0″N 10°46′59″E / 51.11667° СГШ; 10.78306° ИГД / 51.11667; 10.78306

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Гросфаргула се наоѓа во горниот тек на реката Унштрут.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди