Клетштет

општина во Германија

Клетштет (германски: Klettstedt) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Бад Лангензалца.

Клетштет
Место во Бад Лангензалца
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Клетштет во рамките на Германија
Клетштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Бад Лангензалца
Основни податоци
Површина 5,7 км2
Надм. височина 243 м
Население 217  (31 декември 2017)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал http://www.badtennstedt.de
Координати 51°8′0″N 10°45′0″E / 51.13333° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.13333; 10.75000Координати: 51°8′0″N 10°45′0″E / 51.13333° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.13333; 10.75000

Географија уреди

Местоположба уреди

Клетштет се наоѓа во Тириншката Котлина, помеѓу Бад Лангензалца и Бад Тенштет.

Соседни села (од север, надесно) се Тотлебен, Грос- и Клајн-Урлебен, Гросфаргула, Негелштет и Зундхаузен.

На југ и југоисток се наоѓаат бројни големи ветерни турбини.

Надворешни врски уреди