Вартбург (округ)

округ во Германија

Вартбург (германски: Wartburgkreis) — округ во западниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) Унштрут-Хајних, Гота, Шмалкалден-Мајнинген и окрузите Фулда, Херсфелд-Ротенбург и Вера-Мајснер во Хесен. Слободниот град Ајзенах е скоро целосно опкружен од округот.

Вартбург
Wartburgkreis

округ
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеБад Залцунген
Површина
 • Вкупна1,305 км2 (0,504 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно159.937
 • Густина120,000/км2 (320,000/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WAK, SLZ
Мреж. местоwartburgkreis.de

Историја

уреди

Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузи Ајзенах и Бад Залцунген и неколку општини од округот Бад Лангензалца. Градот Ајзенах бил изземен од округот во 1998 и стана слободен град.

Округот е именуван по Вартбург, замок близу Ајзенах кој е познат како резиденција на Лудвиг, ландгроф на Тирингија и неговата жена, Света Елизабета од Унгарија и како место каде се засолнил Мартин Лутер во 1521.

Географија

уреди
 
Приемната зграда на железничката станица Герстунген

Округот се наоѓа на подрачјето во Тириншката Шума, вклучувајќи го националниот парк Хајних. Главна река во округот е Вера.

  Грбот комбинира симболи на историски држави кои постоеле на територијата. Во горниот лев дел и долниот десен дел е лавот на војводите од Тирингија, кокошката во горниот десен дел се однесува на грофовите Хенеберг и црниот крст во долниот лев дел е симбол на царската опатија и државата Фулда.

Градови и општини

уреди
Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Залцунген
 2. Бад Либенштајн
 3. Гајза
 4. Калтенордхајм
 5. Рула
 6. Трефурт
 7. Фаха
 1. Бархфелд-Имелборн
 2. Бутлар
 3. Дидорф
 4. Емпфертсхаузен
 5. Етенхаузен на Зул
 6. Фрауензе
 7. Герстенгрунд
 8. Герстунген
 9. Херзелберг-Хајних
 10. Крајенбергемајнде
 1. Лајмбах
 2. Маркзул
 3. Моргрунд
 4. Шлајд
 5. Зебах
 6. Тифенорт
 7. Унтербрајцбах
 8. Волфсбург-Ункерода
 9. Вута-Фарнрода
Општински заедници
 1. Берка/Вера1, 2
 2. Данкмарсхаузен
 3. Дипах
 4. Гросензе
 1. Брунхартсхаузен
 2. Дермбах1
 3. Најдхартсхаузен
 4. Ехзен
 5. Штатленгсфелд2
 6. Урнсхаузен
 7. Вајлар
 8. Визентал
 9. Цела/Рен
 1. Берка фор дем Хајних1
 2. Бишофрода
 3. Кројцбург2
 4. Ебенсхаузен
 5. Франкенрода
 6. Халунген
 7. Ифта
 8. Краутхаузен
 9. Лаутербах
 10. Мила
 11. Наца
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи

уреди
 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди

50°55′N 10°15′E / 50.92° СГШ; 10.25° ИГД / 50.92; 10.25