Тотлебен

општина во Германија

Тотлебен (германски: Tottleben) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Тотлебен
Селската црква во Тотлебен
Селската црква во Тотлебен
Селската црква во Тотлебен
Тотлебен во рамките на Германија
Тотлебен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Штефен Мерштет (СГ)
Основни податоци
Површина 5,07 км2
Надм. височина 210 м
Население 133 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Портал www.tottleben.info
Местоположба на Тотлебен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°10′0″N 10°45′0″E / 51.16667° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.16667; 10.75000

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Општината се наоѓа западно од градот Бад Тенштет, на надморска височина од 210 до 315 метри.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди