Херзелберг-Хајних

општина во Германија

Херзелберг-Хајних (германски: Hörselberg-Hainich) — општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Била создадена на 1 декември 2007 со спојување на поранешните општини Беринген и Херзелберг.

Херзелберг-Хајних
Грб на Херзелберг-Хајних
Херзелберг-Хајних во рамките на Германија
Херзелберг-Хајних
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Градоначалник Бернхард Бишоф
Основни податоци
Површина 142 км2
Надм. височина 260 - 352 м
Население 6.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99819, 99848, 99947
Повик. бр. 03622, 036254, 036920
Портал www.hoerselberg-hainich.de
Местоположба на Херзелберг-Хајних во рамките на округот Вартбург
Карта
Карта
Координати 51°0′30″N 10°28′39″E / 51.00833° СГШ; 10.47750° ИГД / 51.00833; 10.47750

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)