Шенштет

општина во Германија

Шенштет (германски: Schönstedt) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Шенштет
Градинката во Шенштет
Градинката во Шенштет
Грб на Шенштет
Шенштет is located in Германија
Шенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Градоначалник Егберт Целнер
Основни податоци
Површина 22,75 км2
Надм. височина 188 м
Население 1.313 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036022
Портал www.vg-unstrut-hainich.de
Местоположба на Шенштет во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Координати 51°7′0″N 10°34′0″E / 51.11667° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.11667; 10.56667Координати: 51°7′0″N 10°34′0″E / 51.11667° СГШ; 10.56667° ИГД / 51.11667; 10.56667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Шенштет се наоѓа на работ од Тириншката Котлина, пет километри северозападно од градот Бад Лангензалца.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди