Зундхаузен

општина во Германија

Зундхаузен (германски: Sundhausen) — општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Зундхаузен
Селската црква во Зундхаузен
Селската црква во Зундхаузен
Селската црква во Зундхаузен
Зундхаузен во рамките на Германија
Зундхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Општ. заед. Бад Тенштет
Градоначалник Кристоф Киндерфатер (независен)
Основни податоци
Површина 8,1 км2
Надм. височина 241 м
Население 361 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036043
Портал www.sundhausen1.de
Местоположба на Зундхаузен во рамките на округот Унштрут-Хајних
Карта
Карта
Координати 51°10′0″N 10°43′0″E / 51.16667° СГШ; 10.71667° ИГД / 51.16667; 10.71667

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Зундхаузен се наоѓа во Тириншката Котлина, североисточно од Бад Лангензалца.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди