Унштрут-Хајних

округ во Германија

Унштрут-Хајних (германски: Unstrut-Hainich) — округ во северниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север во насока на стрелките на часовникот) окрузите Ајхсфелд, Кифхојзер, Земерда, Гота, Вартбург и округот Вера-Мајснер во Хесен.

Унштрут-Хајних
Kreis Unstrut-Hainich

округ
Грб на Унштрут-Хајних Kreis Unstrut-Hainich
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеМилхаузен
Површина
 • Вкупна979,69 км2 (37,826 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно101.698
 • Густина1,0/км2 (2,7/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.UH
Мреж. местоlandkreis-unstrut-hainich.de

Историја уреди

Округот бил создаден на 1 јули 1994 година со спојување на двата претходни округа Милхаузен и Бад Лангензалца.

Географија уреди

Округот е именуван по реката Унштрут и ридовите Хајних. Хајних станал 13. национален парк на Германија во 1997 година.

Грб уреди

  Грбот ги комбинира симболите на историските територии на кои се простира областа на округот. Во горниот лев дел е орелот на градот Милхаузен, во горниот десен дел лавот како симболот на војводите на Тирингија. Во долниот лев дел е Тркалото на Мајнц и во долниот десен дел се рогови на елен како симбол на кнежевството Шварцбург-Зондерсхаузен.

Градови и општини уреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Лангензалца
 2. Милхаузен
 3. Нотертал-Хајлингер Хеен
 1. Анроде
 2. Динвалд
 3. Гросфаргула
 4. Хербслебен
 5. Камерфорст
 6. Кернер
 7. Маролтероде
 8. Ментерода
 1. Оперсхаузен
 2. Родеберг
 3. Шенштет
 4. Зидајхсфелд
 5. Унштрут-Хајних
 6. Унштрутал
 7. Фогтај
Општински заедници
 1. Бад Тенштет1, 2
 2. Балхаузен
 3. Бланкенбург
 4. Брухштет
 5. Хаусземерн
 6. Хорнземерн
 7. Кирхајлинген
 8. Куцлебен
 9. Мителземерн
 10. Зундхаузен
 11. Тотлебен
 12. Урлебен
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи уреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди

51°10′N 10°30′E / 51.17° СГШ; 10.5° ИГД / 51.17; 10.5