Арапли (Драмско)

Арапли (грчки: Βαθυχώρι, Ватихори)[2] — село во Општина Доксат во Драмски округ, Егејска Македонија, денес во областа Источна Македонија и Тракија, Грција.

Арапли
Βαθυχώρι
Арапли is located in Грција
Арапли
Арапли
Местоположба во областа
Арапли во рамките на Доксат (општина)
Арапли
Местоположба на Арапли во Општина Доксат и областа Источна Македонија и Тракија
Координати: 41°7′N 24°16′E / 41.117° СГШ; 24.267° ИГД / 41.117; 24.267Координати: 41°7′N 24°16′E / 41.117° СГШ; 24.267° ИГД / 41.117; 24.267
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругДрамски округ
ОпштинаДоксат
Општ. единицаДоксат
Надм. вис.&10000000000000148000000148 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно208
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на 15 километри источно од градот Драма и на 9 километри јужно од Доксат.

Селото се наоѓа на надморска височина од 148 метри.

ИсторијаУреди

Отоманско ЦарствоУреди

Селото во текот на XIX век се наоѓало во Драмската каза во составот на Отоманското Царство. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 332 жители Турци[3].

ГрцијаУреди

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година биле евидентирани 481 жител[4]

Според Лозанскиот договор потпишан помеѓу Република Турција и Република Грција, во селото било населено грчко население од Турција, додека муслиманското население ги напуштило своите домови.

Во 1927 година, селото било преименувано во Ватихори[5].

ДемографијаУреди

Во 1928 година во селото биле сместени 114 грчки семејства со 489 лица[6]. Во 1928 година, бројот на населението бил 577 лица, додека во 1940 година селото броело 609 жители.

Селото според пописот од 1951 година броело 627 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 570 жители, во 1971 година имало 281 жител, во 1981 година имало 269 жители, додека во 1991 година имало 239 жители[7]. Денеска, населението на селото е 208 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 609 627 570 281 269 239 / 208
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Αρμπατζίκ -- Βαθυχώρι
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 197.
  4. Λιθοξόου, Δημήτρης. „Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913 - Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2009-05-04.
  5. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  6. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.
  7. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 2.