ФК Ајнтрахт Франкфурт

Ајнтрахт Франкфурт (германски: Eintracht Frankfurt) е спортска асоцијација од Франкфурт на Мајна во Германија . Покрај фудбалот, здружението исто така негува кошарка, рагби, хокеј на трева и одбојка. Боите на фудбалскиот клуб се црвена, црна и бела. Тој во моментов се натпреварува во Бундеслигата во Германија .

Ајнтрахт Франкфурт
Eintracht Frankfurt Logo.svg
ПрекарDie Adler („Орли“)
Основанмарт 8, 1899; пред 124 години (1899-03-08)
СтадионДојче Банк Парк
Капацитет51,500
ПретседателПетер Фишер (клуб)
МенаџерАвстрија Оливер Гласнер
ЛигаБундеслига
2021/2211.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ИсторијаУреди

Во периодот од 1899 година до 1927 година во Франкфурт се формирале неколку клубови, кои биле споени и раздвоени. Првиот меѓу нив е ФК Викторија 1899, основан на 8 март истата година. Во финалето, фудбалскиот клуб Ајнтрахт Франкфурт е формиран во 1967 година година.

Ајнтрахт никогаш немал премногу успех на национално ниво, без постигнување на значителен успех пред Втората светска војна. Во поствоената Германија, „орлите“ освоиле две првенства во јужната зона - 1953 година и 1959 година. По војната, добро играле во групната игра, па играле за титула со локалниот соперник Кикерс од Офенбах . Возбудливиот последен круг на Берлин на 28 јуни завршил со победата на Ајнтрахт по продолжувањето на 5: 3 и тоа била единствената титула во историјата на клубот.

Во историјата на европскиот фудбал, Ајнтрахт влезе следната година како учесник во најатрактивниот финален натпревар во историјата на Купот на шампионите . Алфредо ди Стефано и Ференц Пускас на германските шампиони им ги дале сите голови во победата од 7: 3 во Парк Хемден .

Кога Бундеслигата била основана (1963), Ајнтрахт бил еден од 16-те членови и ќе остане непроменет во првите 33 првенства. Во ова време, клубот освоил трофеј во Купот на Германија - 1974, 1975, 1981, 1988 и 2018 година година. Најголем успех бил постигнат во 1980 година кога Ајнтрахт го освоил Купот на УЕФА. Четири германски екипи играле во полуфиналето оваа сезона, а Ајнтрахт ги победил Баерн и Борусија Менхенгладбах.

Најблиската нова титула на Ајнтрахт била во 1992 година кога загубил два бодови на крајот од сезоната за Штутгарт, но никогаш не завршил на првите две позиции во Бундеслигата. Оттогаш, Ајнтрахт е постојан патник од првата во втората лига и назад.

Фудбалскиот клуб станал акционерско друштво на 1 јули 2000 година година. Тој е предводен од тројца членови на управниот одбор, предводени од претседателот Херберт Брухаген, поранешен играч на Гитерсо (1969-1982). Управниот одбор е надгледуван од осумчлен надзорен одбор на чело со Херберт Бекер, претставник на главниот спонзор на Ајнтрахт од Фрапорт (аеродром во Франкфурт).

УспехУреди

НационалноУреди

 • Германско првенство ( пред Бундеслигата ) [1]
  • Шампион (1)  : 1959.
  • Втора класа (1)  : 1932.
 • Германски Куп
  • Освојувач (5)  : 1973/74, 1974/75, 1980/81, 1987/88, 2017/18.
  • Финалист (3)  : 1963/64, 2005/06, 2016/17.
 • Супер купот на Германија
  • Финалист (2)  : 1988, 2018
 • Втора Бундеслига
  • Шампион (1)  : 1997/98.
 • Фуџи купот во Германија (скок напред лига)
  • Освојувач (1)  : 1992.
  • Финалист (1)  : 1994.

МеѓународенУреди

Тим во сезоната 2022/2023Уреди

Од 16 септември 2022 година. [2]

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Кевин Трап
2   ОД Еван Н'Дика
4   ОД Жером Онгене
5   СР Хрвое Смолчиќ
6   СР Кристијан Јакиќ
8   СР Џибрил Со
9   НП Рендал Коло Муани
11   НП Фарид Алиду
15   СР Даичи Камада
17   СР Себастијан Роде  
18   ОД Алмами Туре
19   НП Рафаэл Сантос Борэ
20   СР Макото Хасебе
21   НП Лукас Аларио
22   ОД Тимоти Чандлер
Бр. Позиција Играч
24   ОД Аврелио Бута
25   ОД Кристофер Ленз
26   СР Ерик Јуниор Дина Ебимбе
27   СР Марио Геце
28   СР Марсел Вениг
29   СР Јеспер Линдштром
31   ГМ Јенс Грал
33   ОД Лука Пелегрини
35   ОД Тута
36   СР Ансгар Кнауф
40   ГМ Диант Рамај
42   СР Меди Лун
49   ОД Џанлука Шефер
  НП Начо Фери

НаводиУреди

 1. „Germany - Eintracht Frankfurt - Results, fixtures, squad, statistics, photos, videos and news“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 28 February 2017.
 2. Први тим[мртва врска], eintracht.de, Посетено на 16.09.2022.

Надворешни врскиУреди