Александар Петровиќ

Александар Саша Петровиќ (Париз, 14 јануари 1929 - Париз, 20 август 1994) бил српски режисер, професор на Факултетот за драмски уметности во Белград, писател и филмски теоретичар.[1] Тој се смета за еден од основачите на Југословенската култура.[2] Напишал и неколку книги за филмови.

Александар Петровиќ
Петровиќ во 1987 година
Роден(а)14 јануари 1929(1929-01-14)
Париз, Франција
Починал(а)20 август 1994(1994-08-20) (возр. 65)
Париз, Франција
ЗанимањеРежисер и сценарист
НаградиЗлатна палма во Кан
Златна арена за режија
1965 Три
1967 Собирачи на перја
1972 Мајсторот и Маргарита
Страница
aleksandarpetrovic.org

Биографија уреди

Александар Саша Петровиќ е роден во Париз во 1929 година. Студиите за режија ги започнал на ФАМУ, (позната филмска академија) во Прага. Дипломирал во 1955 година на Универзитетот во Белград, за историја на уметност. Неговиот филм ''Три'' бил номиниран за Оскар во 1966 година, а следната година добил награда на Канскиот филмски фестивал за филмот ''Собирачи на пердуви''. Еден од неговите најпознати филмови е ремек-делото ''Скоро ќе биде крајот на светот“, кое се смета за едно од врвните достигнувања на југословенската кинематографија. Петровиќ најде инспирација за тој филм во романот „ Злобни души “ на Фјодор Достоевски.

Филмографија уреди

Наводи уреди

 

Литература уреди

  • Властимир Судар, Портрет на уметникот како политички дисидент: Животот и делото на Александар Петровиќ (Бристол: Интелект. 2013.  978-1-84150-545-9 . )

Надворешни врски уреди