Фудбал на Летните олимписки игри 2000 (мажи)


Фудбалот на Летните олимписки игри 2000 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Фудбал на Летните олимписки игри 2000 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаАвстралија
Датум на одржување13 – 30 септември
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgПредлошка:Country data 23 (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Трето место Bronze medal blank.svgПредлошка:Country data 23
Четврто местоПредлошка:Country data 23
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови103 (3.22 по натпревар)
Гледачи1.034.500 (32.328 по натпревар)
1996
2004

Првото место го освоила репрезентацијата на Камерун, второто Шпанија, и третото Чиле.

УчеснициУреди

1: Африка 2: Америка 3: Европа 4: Останатиот свет

Прва фазаУреди

Група АУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 5 2 +3 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 7 6 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 6 7 -1 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 3 6 -3 0
13 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 0 – 1 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 93 252
Извештај

13 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 3 – 3 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 13 386
Извештај

16 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 3 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 38 080
Извештај

16 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 18 301
Извештај

19 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 37 788
Извештај

19 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 18 340
Извештај

Група БУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 7 3 +4 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 6 3 +3 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 2 3 -1 6
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 7 -6 0
14 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 0 – 3 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 14 060
Извештај

14 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 4 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 22 654
Извештај

17 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 12 753
Извештај

17 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 3 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 58 061
Извештај

20 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 16 309
Извештај

20 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 24 623
Извештај

Група ЦУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 6 4 +2 5
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 5 4 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 6 8 -2 3
Предлошка:Country data 23 3 0 2 1 5 6 -1 2
13 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 24 800
Извештај

13 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 3 – 2 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 26 730
Извештај

16 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 22 379
Извештај

16 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 2 – 3 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 22 182
Извештај

19 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 19 684
Извештај

19 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 23 442
Извештај

Група ДУреди

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 5 4 +1 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 4 3 +1 6
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 5 5 0 3
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 4 6 -2 3
14 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 24 616
Извештај

14 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 17 500
Извештај

17 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 1 – 3 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 36 328
Извештај

17 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 15 289
Извештај

20 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 36 608
Извештај

20 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 14 562
Извештај

Плеј-офУреди

ЧетвртфиналеУреди

23 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 2 – 2 (продолжение) Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 18 345
Извештај

23 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 (продолжение) Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 37 332
Извештај

23 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 0 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 38 134
Извештај

23 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 4 – 1 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 44 425
Извештај

ПолуфиналеУреди

26 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 39 800
Извештај

26 септември 2000
21:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 64 338
Извештај

БронзаУреди

29 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 26 381
Извештај

ФиналеУреди

30 септември 2000
12:00
Предлошка:Country data 23 2 – 2 (продолжение)
(5 – 3 пен.)
Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион, Сиднеј
Гледачи: 104 098
Извештај
  Пенали  
5 – 3

ТабелаУреди

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1   Камерун (CMR) 6 3 3 0 11 8 +3 12
2   Шпанија (ESP) 6 4 1 1 12 6 +6 13
3   Чиле (CHI) 6 4 0 2 14 6 +8 12
4   САД (USA) 6 1 3 2 9 11 –2 6
5   Италија (ITA) 4 2 1 1 5 3 +2 7
6   Јапонија (JPN) 4 2 1 1 6 5 +1 7
7   Бразил (BRA) 4 2 0 2 6 6 0 6
8   Нигерија (NGR) 4 1 2 1 8 10 –2 5
9   Јужна Кореја (KOR) 3 2 0 1 2 3 −1 6
10   Хондурас (HON) 3 1 1 1 6 7 –1 4
11   ЈАР (RSA) 3 1 0 2 5 5 0 3
12   Кувајт (KUW) 3 1 0 2 6 8 −2 3
13   Словачка (SVK) 3 1 0 2 4 6 −2 3
14   Чешка (CZE) 3 0 2 1 5 6 −1 2
15   Австралија (AUS) 3 0 0 3 3 6 −3 0
16   Мароко (MAR) 3 0 0 3 1 7 −6 0

Надворешни врскиУреди