Рона (француски: Rhône, франкопровансалски: Rôno) е департман во регионот Оверњ-Рона-Алпи. Департманот го носи името на реката Рона.

Рона
Rhône
Департман
Грб на Рона
Местоположбата на Рона во Франција
Местоположбата на Рона во Франција
Координати: 45°50′N 04°40′E / 45.833° СГШ; 4.667° ИГД / 45.833; 4.667
ЗемјаФранција
РегионОверњ-Рона-Алпи
ПрефектураЛион
ПотпрефектуриВилфранш на Сона
Управа
 • ПретседателМишел Мерсје (Центристичка)
Површина
 • Вкупна3.249 км2 (1,254 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно1.677.073
 • Ранг4.
 • Густина520/км2 (1,300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.69
Окрузи2
Кантони54
Општини293

Историја уреди

Департманот Рона е создаден на 12 август 1793 г., со разделувањето на некогашниот департман Рона и Лоара на два дела: Рона и Лоара.

Во прво време, границата на департманот се поклопувала со самиот град Лион. Но кога градот се проширил и во другите општини, департманот е проширен за да ги опфати новосоздадените предградија.

Географија уреди

Позначајни реки во департманот се Рона и Сона (која се влева во Рона во Лион).

Рона се граничи со департманите Ен, Изер, Лоара и Сона и Лоара.

Над 75% од населението живее во Градската заедница Лион. Освен Вилфранш на Сона, сите други најголеми места ѝ припаѓаат на градската заедница (1999):

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди